YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 09:32   Güncelleme : 27-04-2021 09:38

YEPYENİ BİR İLÇE

YEPYENİ BİR İLÇE

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası Sivrice’de ilk etapta yapılan 307 konut, 82 iş yeri 2 cami hızla yükselirken ilçe Kaymakamı Yunus Emre Vural, depremin merkez üssü olan Sivrice’de yapılacak ikinci etap çalışmaları ile yep yeni bir ilçe inşa edileceğini söyledi.

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin üzerinden 463 gün geçti. Yaşanan felaketten kaynaklı birçok mağduriyet devam ederken devlet eliyle yaralar da sarılmaya devam ediyor. 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem sonrası, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle depremin merkez üssü olan Sivrice kentsel dönüşüm alanı ilan edilmişti. Elazığ genelinde olumsuzluklar giderilmeye devam ederken deprem sonrası mülki idare amirleri kararnamesiyle Sivrice ilçesine atanan Kaymakam Yunus Emre Vural ilçede yapılan çalışmaları Haberkent’e anlattı. Deprem sonrası tam anlamıyla enkaza dönen Sivrice’nin hak ettiği konuma ulaşacağı çalışmalar yapılırken Kaymakam Vural, yep yeni bir ilçe inşa edildiğini vurguladı. Konutların yıl sonuna kadar tamamlanarak hak sahiplerine teslim edileceğini söyleyen Vural, işyerini kaybeden esnafın da yaz ayı sonuna kadar dükkanına kavuşacağını ifade etti.

İLK ETAPTA 307 KONUT, 82 İŞ YERİ 2 CAMİ YAPILIYOR

Deprem sonrası yapılan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Kaymakam Yunus Emre Vural, Sivrice’nin Gölbaşı Mahallesi’nde depremin birinci etap çalışmaları yürütüldüğünü belirterek “Burada 307 konut, 82 iş yeri 2 cami yapılıyor. Depremin hemen ardından yapılan bu çalışmaların iki ay sonra bitmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz Perşembe günü itibariyle de alt yapı çalışmalarına da başlandı. Deprem konutlarının tamamlanması konusunda öngörülenden birkaç ay gecikmesinin sebebi de doğal gazdı. İlçemizde doğal gaz yoktu. Bu konuda Belediye Başkanımız Turgay Gündoğan ile beraber Ankara’da yaptığımız girişimler sonucu ilçemize doğalgazı kavuşturduk ve bu nedenle deprem konutları projelerinde bir değişikliğe gidildi. Yıkımı gerçekleşmeyen bina ve doğalgaz çalışmaları olmasaydı deprem konutlarımızı şu anda tamamlamıştık” dedi.

YILSONUNA KADAR SİVRİCE’DE KONUT SORUNU BİTİYOR

İkinci etapta yapılacak çalışmalara Ramazan bayramı sonrası yapılacak ihale aşaması sonrası start verileceğini aktaran Kaymakam Vural, inşa edilecek konut sayısının mevcut yapılan konut sayısının iki katı olacağını belirtti. Kaymakam Vural, “Biz üçüncü ve dördüncü etaba gerek kalmadan ikinci ve son etap çalışmaları yapacağız. Bu nedenle Sivrice’de kapsamlı olacak şekilde ikinci etap çalışmasıyla deprem evlerini tamamlamayı umut ediyoruz. Bu etaptaki çalışmalar önümüzdeki yaz ayında başlarsa eğer, inşallah yıl sonuna veya en kötü ihtimalle önümüzdeki bahar aylarında Sivrice’de konut sorunu biter” diye ifade etti.

İKİNCİ KONUTLAR VATANDAŞIN TALEBİNE GÖRE YAPILACAK

Vatandaşların deprem çalışmalarına ilişkin eleştirilerine değinen Kaymakam Vural, deprem konutlarının metrekaresi ve dizaynı konusunda itirazların olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimizde bu itirazlar en üst seviyedeydi. Biz de ikinci etap çalışmaları için vatandaşların bu itiraz ve talepleri daha çok göz önünde bulundurularak ve buna uygun bir şekilde projeler oluşturmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla ikinci etap çalışmalarında memnuniyet oranının çok yüksek olacağından eminiz. Ancak bu; birinci etaptaki konutlar kötü oldu anlamına gelmiyor. Her şeyden önce fay hattı üzerinde olan Sivrice’de çok sağlam evler inşa ediliyor. Vatandaşın metrekare konusundaki eleştirilerini haklı karşılamakla beraber yapılan deprem konutları kötü değil. Çalışmaların sonunda eşsiz Hazar Gölü manzaralı konutlar tamamlanınca vatandaşın memnuniyeti en üst seviyede olacaktır. Özellikle çevre düzenlenmesi de yapıldıktan sonra evler cazibesini gösterecektir. Bir şehir yıkıldı, kolay değil ve yapılan çalışmalarla yep yeni bir ilçe inşa ediliyor” dedi.

ESNAF YAZ AYI SONUNDA DÜKKANINA KAVUŞUYOR

Deprem sonrası esnafın da işyerini kaybettiğini anımsatan Kaymakam Vural, “Esnafın bu sorunu karşısında işyerlerini konteynerlere taşıdık. Ancak şuan da yapılan çalışmalarla birlikte büyük ihtimalle yaz ayı sonuna doğru esnafımız dükkanlarına kavuşacaktır. Hükümetimiz daha sonra pandemi nedeniyle ekonomik kayıplara uğrayan esnafımıza destek olmaya çalışmıştı. Bizde Sivrice Kaymakamlığı olarak esnafımıza ayrıca 1000 TL pandemi yardımında bulunmuştuk. Eğer gücümüz yeterse önümüzdeki aylarda bunu tekrarlamak istiyoruz. Çünkü burada mağduriyetin daha fazla olduğunu düşünerek diğer ilçelerden farklı olarak Sivrice’ye özgü yapıyoruz” diye ifade etti.

SOKAK HAYVANLARI SİVRİCE’DE YALNIZ DEĞİL

Bu süreçte sokak hayvanlarının da yalnız bırakılmadığını söyleyen Kaymakam Vural, TOKİ inşaatlarında artan malzemeler ile kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar için barınaklar yapıldığını kamu kuruluşları başta olmak üzere isteyen vatandaşlara dağıttıklarını ifade etti.

HAZAR GÖLÜ BÖLGENİN GÖZBEBEĞİ OLACAK

Sivrice ve Elazığ’ın gözbebeği konumunda olan Hazar Gölü’nde turizm alanında yapılacak çalışmalara da değinen Kaymakam Vural, protokolü imzalanan Sivrice Su Sporları ve Adrenalin Merkezi’nin sporseverlerin buluşma adresi olacağını ifade etti. Elazığ Valiliği ve Fırat Kalkınma Ajansı arasında gerçekleşen protokol sonrası malzeme alımları için çalışmalara başladıklarını belirten Kaymakam Vural, “Tek seferde en güzelini ortaya koymayı amaçlıyoruz. Fikir çok güzel, bunu başardığımız zaman sadece Elazığ’ın değil bölgeye hitap edecek, ciddi oranda turist çekecek bir merkez olacaktır. Sivrice’de sadece Hazar Gölü ile değil tüm alanlarıyla eşsiz bir yer. Geçtiğimiz yıl Macera parkı ve zipline parkurunun  çalışmaları başlamıştı. Bizde eksikliklerini tamamlayarak nasip olursa bu yaz hizmete açmayı planlıyoruz. Vatandaşlarımızın bu tür merkezlere sahip çıkacağına inanıyorum”dedi.

ÖZEL SEKTÖRE İŞLETME ÇAĞRISI

Sivrice ve Hazar Gölü’nün kısa zaman içerisinde hak ettiği değere ulaşacağını söyleyen Kaymakam Vural bu noktada özel sektöre de iş düştüğünü ifade ederek, özel sektörün hayata geçecek merkezleri değerlendirerek devlet desteğiyle otel, tesis gibi işletmeler açma konusunda çağrıda bulundu. Sivrice’de yapılan ve yakın zaman zamanda hayata geçirilecek çalışmalarda Vali Erkaya Yırık’ın katkısı olduğunun altını çizen Kaymakam Vural, bu katkılardan dolayı Vali Yırık’a teşekkürlerini de iletti.

İKİNCİ KONUTLAR VATANDAŞIN TALEBİNE GÖRE YAPILACAK

Vatandaşların deprem çalışmalarına ilişkin eleştirilerine değinen Kaymakam Vural, deprem konutlarının metrekaresi ve dizaynı konusunda itirazların olduğunu belirterek, “Vatandaşın metrekare konusundaki eleştirilerini haklı karşılamakla beraber yapılan deprem konutları kötü değil. Çalışmaların sonunda eşsiz Hazar Gölü manzaralı konutlar tamamlanınca vatandaşın memnuniyeti en üst seviyede olacaktır. Özellikle çevre düzenlenmesi de yapıldıktan sonra evler cazibesini gösterecektir. Bir şehir yıkıldı, kolay değil ve yapılan çalışmalarla yep yeni bir ilçe inşa ediliyor” dedi.