YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 13:52   Güncelleme : 27-04-2021 13:52

Av. Kangal: Hükümet destek paketi açıklamalı

Av. Kangal: Hükümet destek paketi açıklamalı

Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanma tedbirleri kapsamında, hükümetin acilen destek paketi açıklaması gerektiğini söyledi,

Demokrasi ve Atılım Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, kapanma kararıyla ilgili açıklama yaptı. Kangal yaptığı açıklamada; “Gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından, 29 Nisandan itibaren yürürlüğe girecek tam kapanma uygulamasına ilişkin karar,  kısmen yerinde bir karar olmakla birlikte, gereğince düşünülmeden ve yeterli tedbirler alınmadan kamuoyuna duyurulmuştur. Deva Partisi olarak uzun zamandır dile getirdiğimiz tam kapanmanın zorunlu olduğu tavsiyesinin yanında, kapanma ile birlikte uygulanması gereken ek tedbirlere yönelik de acilen kararlar alınması gerekmektedir. Bizim bu konudaki önceliğimiz tabiî ki halkın sağlığıdır. Halkımızın sağlığını korumak için gereken ne varsa yapılmalıdır. Ancak tam kapanma kararı alındıysa, bununla beraber insanların yükümlülükleri de teminat altına alınmalı ve piyasalara gerekli destekler sunulmalıdır. Özellikle küçük işletme sahibi esnaflarımıza, geçimini günlük kazancı ile sağlayan çalışanlarımıza ve dar gelirli vatandaşlarımıza nakdi hibe desteği sağlanmalıdır. Bu süreçte herkesi kapsayacak şekilde vergi, sgk gibi devlet ödemelerinden vazgeçilmeli, kira, elektrik, su, doğalgaz ve kredi gibi ödemeler ertelenmelidir. Çek ödemelerinde ertelemeye gidilmeli, ancak bunun karşılığında alacağını tahsil edemeyen işletme sahipleri için de faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.

Alınacak bu ek tedbirlerle birlikte, aşı konusuna da ağırlık verilmeli ve eskisinden çok daha hızlı bir aşılama çalışması yapılarak, yayılım hızı düşürülmelidir. Toplumun tüm kesimlerince dile getirilen bu tedbirlerin acilen uygulanması, insanlarımızın sağlık ve ekonomik açıdan yaşadığı mağduriyetleri gidermeye yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.