YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 14:45   Güncelleme : 28-04-2021 14:45

İkramiyede Hayal Kırıklığı

İkramiyede Hayal Kırıklığı

Müslüm DEMİRTAŞ

Emekli ikramiyesine yapılan 100 liralık zammın hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Vedat Gür, ”Emekliler olarak zamla birlikte 1300-1500 lira arasında ikramiye beklerken yapılan zam sadaka niteliğinde bir zam olmuştur” dedi.

İlk olarak 2018 yılında verilmeye başlanan ve üç dönemdir bin lira olarak hesaplara yatırılan emekli ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesinde milyonlarca vatandaşın hesabına ödenecek. Mayıs ayının ilk haftasında ödenecek olan emekli ikramiye miktarı ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,1000 Türk lirası olan ikramiyeye 100 Türk lirası zam yapılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada “Emekliye bayram ikramiyesini 1100 TL olarak kararname ile geçireceğiz” dedi.

 Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramında verilen emekli ikramiyesine yapılan zam ise emeklileri hayal kırıklığına uğrattı. İkramiyeye yapılan zamma ilişkin açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Vedat Gür,  zammın memnun edici olmadığını ifade etti. Gür, açıklamasında,“2018 yılından itibaren verilen emekli bayram ikramiyesine yapılan bu zam ile hayal kırıklığına uğradık. Emekliler olarak zamla birlikte 1300-1500 lira arasında ikramiye beklerken yapılan zam sadaka niteliğinde bir zam olmuştur. İkramiyenin ilk verildiği 2018 yılında etin kilosu 25 lira iken bugün 70 lira. Yani emekli ikramiyesiyle gelecek bayram kurbanlık almaya çalışsam küçükbaş kurbanlık bile alınamaz. Emekliler olarak isteğimiz maaşlara yapılan zammın ikramiyelere de yapılmasıdır” dedi.

KİMLER EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ALABİLECEK ?

Ramazan ve Kurban olmak üzere senede 2 defa ödenen bayram ikramiyelerinden SGK'den emekli aylığı alanların dışında, vazife malullüğü aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri almakta olan kişiler, gaziler, şehit yakınları, şampiyon sporcular, güvenlik korucuları ve terör mağduru sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de ikramiye almaya hak kazanıyor. İkramiyeden ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) alanlar da faydalanabiliyor.