YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 15:06   Güncelleme : 28-04-2021 15:06

17 Gün Sürecek Kısıtlamanın Detayları belli oldu

17 Gün Sürecek Kısıtlamanın Detayları belli oldu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’dan başlayarak 17 Mayıs sabah saat 05.00’e kadar 17 gün tam kapanmaya gidilmesi sonucunda vatandaşlar kısıtlamaların detaylarını merak etme başladı.

17 gün sürecek tam kapanma süresinde merak edilen tüm soruların cevapları şu şekilde;

Yurt Dışı Aktarmalı Uçuşlarla İlgili Olarak Yolcuların Yurt Dışı Bağlantı Uçuşları Ve Diğer Seyahatlerini Yapabilmeleri İçin Seyahat İzin Belgesi Almaları Gerekli Midir?

Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır. Bakanlığımızca yayımlanan 01.07.2020 tarih ve 10504 sayılı Genelgemizde de belirtildiği üzere yurt dışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamaktadır.

Tam Kapanma Kararı Öncesinde Alınan Otobüs Biletleri İçin İzin Almak Gerekli Midir?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak dönem içerisinde yapılacak her türlü şehirlerarası seyahat izne tabi tutulacaktır. Bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasından sonraya denk gelen seyahatler için de zorunlu hallerin varlığının olup olmadığına bağlı olarak seyahat izni alınması gerekmektedir. Bu durumun tek istisnası olarak tam kapanma kararından önce alınan biletlerle 29 Nisan 2021 Perşembe Günü saat 24.00’e kadar (19.00-24.00 arasına yönelik istisna getirilecek şekilde) seferine başlayacak olan otobüs yolculukları için seyahat izin belgesi istenilmeyecektir.

Tam Kapanma Döneminde Sivil Toplum Kuruluşları Yardım Faaliyetlerini Nasıl Sürdüreceklerdir?

Ramazan ayı boyunca gıda kolisi ve yemek dağıtımı vb. gibi yardımı faaliyeti yürüten vakıf ve dernekler ile Vefa Sosyal Destek Grupları koordinesinde yapılan yardım faaliyetleri devam edebilecek olup bu amaçla Valilik ve Kaymakamlıklara yapacakları başvurularda faaliyetin kapsam1 ile birlikte vakıf/dernek faaliyetine katılacak gönüllülerin bilgileri de bildirilecektir. Valilik/Kaymakamlıklar tarafından yapılacak değerlendirme ile şartları taşıdığı belirlenen vakıf/dernek görevlileri, başvuru yapılan yer ve yardım faaliyetleri ile sinirli olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Tarihlerde İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden İkamet İzni Randevusu Bulunan Yabancılar Kısıtlama Kapsamında Mıdır?

Tam kapanma tedbirlerinin uygulandığı tarihlerde il göç idaresi müdürlüklerinden ikamet izni randevusu bulunan yabancılar, randevu tarihini gösterir e-ikamet başvuru/kayıt formu (İstanbul ve Ankara illerinde randevu tarihini gösterir SMS/mail bilgisi de gereklidir) ve pasaport yerine geçen seyahat belgesiyle beraber kısıtlamaya tabi olmaksızın il göç idaresi müdürlüğündeki randevusuna katılabileceklerdir. Bahse konu muafiyet ikamet izni randevusunun zamanı ve il göç idaresi müdürlüğü ile ikamet arasındaki güzergâhla sınırlıdır.

Anneler Günü Nedeniyle Çiçekçi Dükkanları Kısıtlamalardan Muaf Olacaklar Mıdır?

Çiçek satışı yapan iş yerleri, Anneler Günü nedeniyle 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek ve vatandaşlarımız ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabileceklerdir. Çiçek satışı yapan is yerleri bu tarihlerde, 10.00-24.00 saatleri arasında evlere servis seklinde de hizmet verebileceklerdir.

Kısıtlama Süresince Hava Limanları, Otogarlar Ve Tren Garlarında Bulunan İşletmeler Açık Olacak Mıdır?

Havalimanı, gar, liman, terminal gibi yerlerde bulunan iş yerleri, kendi sektörleri için belirlenen genel kurallara tabidirler. Bu kapsamda belirli koşullara ve sürelere tabi olarak açık olabilecek olan yeme-içme yeri, market gibi yerler, belirlenen süre ve koşullara uymak kaydıyla açık olabilecekler, diğer is yerleri ise kapalı olacaklardır.

Son Günü 30 Nisan 2021 Cuma Olan SGK Prim Borçlarının Ödenebilmesi İçin Herhangi Bir Muafiyet Tanınacak Mıdır?

İşverenlerin, esnafın, genel sağlık, isteğe bağlı ve primini kendi ödeyen diğeri sigortalıların; 2021 yılı Mart ayına ait sigorta primleri ile yapılandırılan SGK prim borçlarının 2.taksit ödemelerinin son tarihinin 30 Nisan 2021 olması nedeniyle, tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan 2021 Cuma günü prim borcunu Ödemek isteyen işveren, esnaf ve diğer sigortalılar durumlarını belgelemek ve SGK müdürlüğü güzergâhında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulacaktır.

İleri Yaş Grubundaki Kişiler İle Ağır Hastalara Yardımcı Olan Bakıcı Ve Refakatçiler Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Mıdırlar?

Beslenme/temizlik ihtiyaçlarını yerine getiremeyen ileri yaş grubundaki kişiler ile ağır hastalara yardımcı olan bakıcı ve refakatçiler; bakıma muhtaç kişinin sağlık raporunu ibraz etmek ve muafiyet nedenine bağlı olarak zaman ve güzergâhla sinirli olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Muafiyetleri Şehirlerarası Seyahat İzni Anlamına Gelmekte Midir?

Genelgemiz kapsamında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren her türlü vasıtayla yapılacak olan şehirler arası seyahatler, ancak zorunlu hallerin varlığı halinde seyahat izin kurullarından izin alınması şartına tabidir. Bu doğrultuda; muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâhla sinirli olan (genel niteliği bulunmayan) sokağa çıkma kısıtlamalarına dair muafiyeti bulunan kişilerin yapacakları şehirlerarası seyahatleri de izne tabidir.

İkameti Ve İş Yeri Farklı Şehirlerde Olan İsçiler Şehirlerarası Seyahat İznine Tabi Midir?

Kişilerin ikamet ettikleri vilayetlerle çalıştıkları vilayetlerin farklı olduğu ve ise geliş gidisin düzenli olarak günlük yapıldığı İstanbul-Gebze, İstanbul Çorlu/Çerkezköy, İstanbul/Yalova, İzmir-Manisa, Kütahya-Uşak ve benzeri sınır/komşu olan illerde, il Hıfzıssıhha Kurullarının bu konuda alacakları kararlar doğrultusunda isçi servisleri ile yapılan yolcu taşımacılığı faaliyetleri şehirler arası seyahat iznine tabi olmaksızın yapılabilecektir.