YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 15:38   Güncelleme : 28-04-2021 15:42

FIRSATI TEPMEYELİM

FIRSATI TEPMEYELİM

Siz fark etmeden biz söyleyelim, TEKNOFEST Drone Türkiye Final yarışması Harput’ta yapılacak, ne güzel haber böyle. Dün TEKNOFEST sayfasında yapılan paylaşım bizde heyecan uyandırdı. Dünyanın en geniş kapsamlı havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in bir ayağının da Elazığ’da olması kuşkusuz şehir adına önemli bir gelişme. Hep bahsedilen tanıtım eksikliğinin giderilmesi, kültürel zenginliklerin anlatılması için ele geçmeyecek fırsat.

Önceki yıl, pandemiyi bilmiyorken, İstanbul Atatürk Havalimanında, havacılık ve uzay adına birçok gelişmenin anlatıldığı, paylaşıldığı ve tanıtıldığı muhteşem organizasyona, milyonlarca vatandaş akın etmiş, yerli ve yabancı hava akrobatları gösterilerini sergilemişti. Geçtiğimiz yıl Gaziantep’te salgın dolayısıyla yeteri miktarda ilgi görmeyen festival (yasaklar nedeniyle) bu yıl daha canlı olacağa benziyor. Teknofestin internet sayfasından yapılan duyuruda, TEKNOFEST 2021 Türkiye Drone Yarışmasının finalinin 4000 bin yıllık kadim şehir Harput’ta yapılacağı aktarıldı.

Yüzlerce drone plotunun yarışacağı, bir yandan da vatandaşların takip edeceği bu organizasyonun yerel ayağında da önemli çalışmalar olmalı. Mesele, bugüne özel görsellerle tanıtım yapılmalı. İHA ve SİHA ların yapımında göğsümüzü kabartan Selçuk Bayraktar’ı şehrimize davet etmeli, bu memleketin kafası zehir; ama imkânsız gençleriyle buluşturulmalı. Harput’un ve diğer bölgemizin turistik ve kültürel yerlerinin tanıtılacağı platformlar oluşturulmalı. Yani özetle, şimdi drone yarışması yapılır, yarın bu festivale ev sahipliği! Fırsatlar her zaman ayağa gelmez.