YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 14:14   Güncelleme : 29-04-2021 14:22

Kapanma öncesi hareketli saatler

Kapanma öncesi hareketli saatler

Müslüm DEMİRTAŞ

Türkiye genelinde koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının tırmanışa geçmesiyle alınan tam kapanma kararı öncesi Elazığ’da ciddi yoğunluk yaşandı. Uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması öncesi kentin en işlek caddesi olan Gazi Caddesi’nde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan vatandaşlar caddeye akın etti, koronaya davetiye çıkartan görüntüler ortaya çıktı.

Türkiye artan Koronavirüs vaka ve ölüm sayıları nedeniyle tam kapanma sürecine girdi. Salgın sürecinde ilk defa tam kapanma kararı alınan Türkiye’de bugün saat 19.00 ile 17 mayıs saat 05.00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.  Bayram sonuna kadar devam edecek olan kısıtlama öncesinde Elazığ’da alışveriş yapmak üzere vatandaşlar kendini sokağa atarken, kentin belirli noktalarında ciddi anlamda yoğunluk yaşandı. Vatandaşların kendini sokağa atmasıyla birlikte endişe edici bir telaş yaşanırken koronavirüs salgını ve kuralları unutuldu.

SALGINA DAVETİYE…

Kentin en işlek noktalarından biri olan Gazi Caddesi’nde sosyal mesafe tam anlamıyla unutulurken ilginç de görüntüler ortaya çıktı. Bir yıldan fazla süredir hayatımızı olumsuz etkileyen milyonlarca insanın ölümüne neden olan Korona virüs salgınından kurtulmak üzere sayılı günler kalan Ramazan Bayramında oluşacak bulaş riski ile kontrol edilemez hale gelebilecek vaka sayılarının engellenmesi amacıyla sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındı. Alınan karar ile Ramazan bayramının kısıtlama günleri içerisine dahil edilmesine rağmen vatandaşların mağaza önlerinde oluşturduğu kuyruklar dikkatlerden kaçmadı. Bilim kurulu üyelerinin uyarılarına, zaruri olmamasına ve en önemlisi bayramın da kapanma günlerine denk getirilmesine rağmen bazı vatandaşların bu davranışı salgına davetiye çıkartma olarak yorumlandı.