YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 15:10   Güncelleme : 29-04-2021 15:10

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülsevin Fırat Üniversitesi’nin Konuğu Oldu

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülsevin Fırat Üniversitesi’nin Konuğu Oldu

Fırat Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Dünya Dili Türkçe” konulu konferansa katılan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, “Bütün dünyada Türkçe öğrenmeye rağbet artıyor” dedi.

Yunus Emre ve Türkçe Yılı dolayısıyla Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından “Dünya Dili Türkçe” konulu online konferans düzenlendi.

Program moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri GÖMLEKSİZ’in yaptığı konferansa konuşmacı olarak katılan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Türk dilinin tarih açısından dünya dilleri arasında önemli bir yerde bulunduğunu belirterek, Türk dilinin günümüzde konuşulduğu coğrafyalar hakkında oldukça değerli bilgiler sundu.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. GÜLSEVİN, “Dünya genelinde Türkçe öğrenmeye rağbet son zamanlarda iyice artıyor. Çünkü Türkiye'de üretilen diziler, filmler bütün dünyaya satılıyor. Bunlar kendi dillerine de çevrilebiliyor ama bazı yerlerde hem kendi dilleri hem Türkçe oluyor. En azından arkada Türkçe ses duyan izleyicilerden, Türkçe öğrenenler oluyor” ifadelerini kullandı.

Bilim, kültür ve dil tarihçilerinin Türk dilini ırmağa benzettiklerine belirten Prof. Dr. GÜLSEVİN, “Nasıl ki ırmak dolaştığı yeri beslerse ve etkilenirse, Türk dili ve kültürü de geçtiği coğrafyayı besliyor, etkileniyor” dedi.

Düzenlenen çevrimiçi konferansa katılan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ da Türk dilinin öneminden bahsederek Türk Dil Kurumu Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e teşekkür etti.