YEREL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 17:18   Güncelleme : 04-05-2021 17:18

Sarahatun Camii Yeniden İbadete Açıldı

Sarahatun Camii Yeniden İbadete Açıldı

Harput’ta Bulunan Tarihi Sarahatun Camii Restorasyon Çalışmalarının Ardından, Yeniden İbadete Açıldı.

1465 senesinde Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan tarafından annesi Sara Hatun adına yaptırılan ve yıllara meydan okuyarak, ayakta kalan Sarahatun Cami, restore çalışmalarının ardından ibadete açıldı. İbadete açıldığı ilk günde Elazığ müftüsü Selami Aydın, camiye gelerek, öğle namazını eda etti.

Harput’ta birden fazla ibadet ve medresenin bulunduğunu söyleyen İl müftüsü Selami Aydın; “Harput’ta 10 tane medrese var 10 tane cami var. Hanlar var hamamlar var. Tarihi bir yerdeyiz. Bugün Sarahatun camimizin ibadete tekrar açılışı vesilesi ile buradayız.”ifadelerini kullandı.

 “ÇOK GÜZEL TARİHİ BİR CAMİ”

Caminin tarihi hakkında da bilgi veren Müftü Aydın; “Bu camimiz Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın annesi Sara Hatun tarafından ilk olarak ahşap olarak yapılıyor. Daha sonra 1500’lü yıllarda Müftü Hacı Ahmet zamanında Könk köyündeki vakıf arazisinin satılması suretiyle bu cami tekrar Türk mimari tarzında inşa ediliyor. Tabi ecdadımız bir cami yaptığı zaman etrafında da kıraathane, hamam, misafirhanesi ile birlikte yapıyor. Tabi bunları şuan görmemiz mümkün değil sadece hamam etrafında kalmış. Camimize dikkat ederseniz çok güzel tarihi bir cami. Kare şeklinde sadece kesme taş kullanılarak yapılmış.”dedi.