YEREL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 22:23   Güncelleme : 04-05-2021 22:23

TARIM SEKTÖRÜNE DARBE

 TARIM SEKTÖRÜNE DARBE

İrfan ARSLAN

Ülkemizde yaşanan Covid 19 ile mücadele kapsamında uygulanmaya başlanan tam kapanma kapsamındaki önlemler içinde Tarım sektöründe yaşanmaya başlanan sıkıntıların devam etmesi halinde üretimde önemli sıkıntıların yaşanacağı belirtiliyor. Alınan son kararla Çiftçilerin tam kapanma öncesinde geçerli olan tapu kayıtları üzerinden verilen izinlerin tamamı iptal oldu.

Tam kapanma öncesi tarım sektöründeki çalışmaların sıkıntıya uğramaması adına alınan karar kapsamında izin verilen üreticileri, tam kapanma kapsamında alınan yeni bir karar ile bu konuda yaşanmaya başlanan sıkıntının aşılması adına yeni bir karar alınması talep ediliyor.

VATANDAŞ TEPKİLİ

İzni iptal edilen çiftçiler ‘’Tam kapanmaysa 17 gün kuş uçmayacak. Ne izin ne de başka bir şey bu kararla iyileşeceğiz. 17 gün kimse evden çıkmayacak öyle izin almak falan boş’’ İfadelerini kullandı. Vatandaşlarsa alınan bu karara tepki gösterdi. Tarım alanında üretim yapan vatandaşlar yeniden izin alabilmek için başvuruda bulunduklarını belirterek ‘’Eskiden tapuyla birlikte gidebiliyorduk kendi köyümüze. Benim iki dönüm, üç dönüm bilemedin beş dönüm tarlam var. Ben devletten para almak istemiyorum ÇKS dosyası istiyor. Tapuyla gidiyorduk neden güçlük gösteriliyor” diyerek tepkisini dile getiriyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren beklemek zorunda kaldıklarını söyleyen vatnadaşlar, “Zorlaştırmak iyi bir şey değil.’Bana sıra gelmedi benim köyde bahçem var. Sebze ektim bunlardan dolayı da mağdur oluyoruz. Sayın valim bize bir öncelik yapsa yani bu çiftçiye millet bedava gitmiyor köye orada sebzesi olan tarımla uğraşan ziraatla uğraşan var. Hayvancılık yapan var.  Çiftçi adam çarşıya gitmez bahçesi var bağı var.

MİLLETİN EFENDİSİ OLAN KÖYLÜ MAĞDUR

Böyle günü birlik kurtarma amaçlı alınan kararlar. En başta bundan bir sene önce ben bu izini almıştım. Daha sonra ÇKS’ye dönderdiler, daha sonra tapuya dönderdiler. Şimdi tekrar illa ÇKS’si olacak tarımla faaliyetli olacak, hayvansal faaliyeti olacak ya da arıcılık olması lazım. Şimdi bizim küçük bir arazimiz var orada sulama olmazsa olmaz. Onun için ÇKS bize pek yaramıyor. Bizim yetkililerden tek istediğimiz köylü milletin efendisiydi ya maalesef şuan en kötü durumda olan köylü.’’ Diyerek uygulanan kararın çiftçileri mağdur ettiklerini öne sürdü.

29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’ta bitecek olan tam kapanma döneminde çiftçiler yanlarına ÇKS Belgesi, HBS Belgesi, AKS Belgelerinden herhangi birisini yanına alması kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına karar verilip, çiftçiler 1. Derece akrabalarını veya çalıştıracakları işçiler ile birlikte gidecekleri güzergâh üzerinde olmak şartıyla İl/İlçe içerisinde beraber seyahat edebileceklerdi.

Kısıtlamaların tam ortasında yapılan yeni düzenleme ile sıkıntı yaşanmasına neden olan gerekçelere bakalım.

1- Kısıtlamalardan önce tapu geçerli denildi. Herkes de buna binaen ÇKS'ye başvurmaktan vazgeçti. Nasıl olsa tapum var tarlama gidebilirim dedi. Şimdi yasak denildi. Bu çiftçinin suçu ne?

2- Kısıtlamalardan önce ÇKS kaydı olduğu halde İl Tarım Müdürlüğü'ne ÇKS belgesini çıkarmaya giden çiftçilere belge vermemize gerek yok. Tapunuzu alın gidin denildi. Bu Çiftçinin suçu ne?

3- Bu şehirde çiftçilik yapan kişilerin sadece %35'inin ÇKS kaydı var. %65'in suçu ne?

4- Birçok çiftçi Miras vs. gibi sebeplerle mevzuat gereği ÇKS kaydı yapamıyor. Bu çiftçilerin suçu ne?

5- Adam tarla tapusunu almış gazi caddesine çıkmışsa burada suçlu diğer çiftçiler midir? Yoksa o şahsa ceza kesmeyen kolluk kuvveti midir?

6- Mademki çiftçidir. Köyde kalsın diyeceksiniz? Çiftçinin evi depremde yıkılmış bu yüzden gidip geliyor olamaz mı?

Madem izin vermeyecektiniz? Kısıtlamalardan önce karar verseydiniz? Sokağa çıkma yasağının ortasında karar değiştirmek ne kadar doğru? Bu vatandaş yasak günü ÇKS'ye nasıl başvuracak? Tarlasına nasıl gidecek? Bitkilerini nasıl sulayacak? Kuruyan ağacın sebzenin hesabını kim verecek? Geçen yıl ki Namık Kemal'daki yüzlerce metrelik kuyrukları geri getirmek mi amacınız

7-Yeni dikilen fidanlar sulanmak zorunda, meyvelerin ilaçlanma zamanı , köylerimizin %80 ninde sebze fidesi dikim zamanı ve arı satışlarının tam zamanı.

Uygulanmaya başlanan kısıtlama ile bu sıkıntılar yeni sıkıntıları beraberinde getirecektir.