YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 14:38   Güncelleme : 05-05-2021 14:38

Başkan Özdoğan: Bu bayram esnafımızın kara bayramı

Başkan Özdoğan: Bu bayram esnafımızın kara bayramı

Kovancılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Özdoğan, son açıklanan pandemi kredisine çoğu esnafın şartları uymadığını ifade ederek, “Bu bayram esnafın kara bayramı” dedi.

Başkan Özdoğan, Tam kapanma kararı ile satış yapamayan esnaf için verilen krediyi vatandaşın alamadığını ve şartların uymadığını ifade etti.

ÖZDOĞAN:SON AÇIKLANAN KREDİYİ ESNAFIMIZ ALAMIYOR

Başkan Özdoğan; “Esnaflarımız için açıklanan 30.000-75.000 pandemi kredisinin şartları nedeniyle çoğu esnafımız kullanamıyor. Kullanamadığı zaman bizlere sitem ediyor. Esnaf için çıkarılan krediyi esnafımız nasıl kullanamaz. Yetkilerimizin mutlaka bu kredi şartlarını düzeltmesi lazım. Bir yıldan fazladır mağdur olan esnafımız bir kez daha mağdur edilmesin. İlimizde yaşanan deprem sonrası esnafımıza verilen kredilerin ödemelerini pandemi nedeniyle esnafın ödeyemedi.Tüm STK’lar deprem kredilerinin esnafın ödeyemediğini söylüyor. Ama kimse duymuyor sesimizi. Ben bir kez daha söylüyorum. Krediler Ertelenmeli. Esnafın dükkanını kapatıyorsunuz gel kredi öde diyorsunuz. Böyle saçmalık olmaz. Esnafın dükkanı kapalı banka açık. Bu virüs tek esnafın dükkanında bulaşıyor. Esnafın dükkanı kapalı ülkeye turist geliyor. Böyle tezat şeyler olmaz, yazık esnafımıza” dedi.

ÖZDOĞAN: BAYRAM ÖNCESİ KAPANMA ESNAFI MAĞDUR ETTİ

Özdoğan, “17 gün kapanma süreci esnafı çok mağdur etti. Vaka oranlarının artacağı belliydi. Keşken vaka oranları bu kadar artmadan bayramdan çok önce kısıtlama yapılsaydı. Esnaflarımız bayramı dört gözle bekliyordu. Ama kapanma ile mağdur oldu. Bu bayram esnafımızın kara bayramıdır.İşletmelerimiz kapanacaksa esnafımıza destek verilmesi gerekiyor.Esnafımız bir yıldan fazladır doğru dürüst iş yapamıyor.Kamuda çalışanlarımız esnafımızın vergileriyle düzenli olarak maaşlarını alıyor.Ama esnafımız bir yıldır iş yapamıyor. Pandemide açık olan esnaflarımız vergi levhasıyla dükkanlarına gidiyordu. Şimdi ise E- Devletten belge isteniyor. Vergi levhasında esnafın ne iş yaptığı yazıyor. Bunlara ne gerek var, esnafımız E-Devletten o çıktıyı nasıl alacak. Kırtasiyeler mi açık, çoğu esnafımızın dükkanında evinde yazıcı yok. Yetkilerden bu kuralı bir gözden geçirmelerini istiyoruz. Allah esnafımızın yardımcısı olsun” diye konuştu.