YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 10:06   Güncelleme : 07-05-2021 10:06

Prof. Dr. Aytaç: İl turizmine büyük katkı sağlayacak

Prof. Dr. Aytaç: İl turizmine büyük katkı sağlayacak

İrfan ARSLAN

Elazığ Valiliği, Fırat Üniversitesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ortak projesi ile devam eden Harput Kalesi Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Sarnıç ve Zindan’ın bu yıl turizme açılması için çalışmaların son aşamaya getirildiği açıklandı.

Kurulduğu günden bugüne kadar tarihin farklı dönemlerine ev sahipliği yapan Harput, turizmcileri tarihi yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Harput kale kazılarında gün yüzüne çıkarılan, Urartular döneminde sarnıç, Osmanlı döneminde ise zindan olarak kullanılan yapı, yıl içerisinde ziyaretçilere açılacak.

Harput İç Kale Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, kazı alanlarındaki çalışmaların altyapı çalışmalarının tamamlandığını, b.u yıl içinde ziyaretçilere açılması yönünde gerekli hazırlıkların son aşamaya geldiğini belirterek şunları söyledi;

“Antik çağlardan günümüze uzanan bir tarih ve kültür kenti, tarihi dokusuyla bir açık hava müzesi, Medeniyetler Beşiği Harput, Tarihe meydan okuyan yapıları ve bir o kadar da gün yüzüne çıkmayı bekleyen yapılarıyla tarihi Harput, kültür turizmi açısından önemli yere sahip. Çağlara meydan okuyan ve tarihin hiçbir döneminde işgale geçit vermemiş, heybeti ve üzerindeki ay yıldızı ile ayakta dimdik duran Harput Kalesi, yapılan kazılarla tarihin çok eski dönemlerine da ışık tutuyor. Kalede yapılan kazılarda ortaya çıkan Urartu döneminde su sarnıcı, Artuklu ve Osmanlı dönemlerinde zindan olarak kullanılan yapılar, restore çalışmaları sonrasında turizme açılacak.

Harput İç Kale Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, gün yüzüne çıkan yapının yıl içerisinde turizme kazandırılarak, turist ziyaretine açılacağını söyledi. Şehir ve ülke ekonomisine katkı sağlanacağı düşünülen Harput kalesindeki yapıların sanal programlarla tanıtılarak Harput’a olan ilginin arttırılacağı düşünülüyor.

ÖNEMLİ İSİMLER ZİNDANA KAPATILMIŞ

Unesco Kalıcı Kültürel Miras başvurusu çalışmaları kapsamında bu ziyaretlerin ve bu alanın önemli katkı sağlayacağını belirten Prof.Dr. Aytaç; “Burada yaptığımız çalışmaların ardından başlattığımız restorasyon çalışmalarını tamamladık. Burada ki Sarnış ve Zindan’a 128 basamak ile iniliyor. Burada çok önemli komutanlar tutuklu olarak kalmışlar. Balakgazi Haçlı Kontu Bovadini , 4. Murat Bağdat Seferinde esir ettiği komutanları burada esir tutmuşlar. Ayrıca kutsal mekânlar bu alanda yer alıyor. Tarihi olayların geçtiği bir alan. Bu alanın ziyaretçiye açılması için gerekli alt yapıyı oluşturuyoruz.” Dedi.

 Urartuların batı sınırındaki Harput Kalesi'nde üç kutsal alanın tespit edildiğini, bunların en önemlisinin kalenin güney batı tarafında bulunan kutsal alan olduğunu dile getiren Aytaç, şöyle konuştu:

"Özellikle bu kutsal alana batıdan 30 basamakla kuzeye doğru yükselerek çıkılmaktadır. Basamaklardan çıktığımız en son noktada bir taht bölümü ve yanlarında bugün görülmeyen, kırılmış olan, üzerinde kabartmaların olduğu taş yükseltiler, rölyefler vardı. Ayrıca kuzeyinde ve güneyinde yine basamaklarla çıkılan oturma alanları yer alıyordu. En üst noktasında din görevlisi ayinleri yönetiyordu. Tepe noktasının hemen altında düz oval alanda ihtimaldir ki kurban kesimi gerçekleştiriliyordu ve diğer alt basamaklarda bu ayini, töreni izleyen insanlar yer alıyordu"

Aytaç, Urartuların batı sınırındaki bir kalede bu denli kapsamlı bir açık hava tapınak alanının bulunmasının kaleye çok değer verdiklerinin bir göstergesi olduğuna işaret etti. Açık hava tapınağının hem büyüklüğü hem de bazı spesifik yapılarıyla sıradan günlerde değil de önemli dini günlerde kullanıldığını düşündüklerini aktaran Aytaç, şunları kaydetti:

SAVAŞ TANRISI HALDİ ADINA TÖRENLER YAPILIYOR

"Tahminimiz bu alanda Haldi (Savaş Tanrısı) adına törenler yapılıyordu ancak Urartularda çok tanrılı din olması itibarıyla alandaki farklı inişlere başka tanrı ve tanrıçaların heykellerinin konulma ihtimali vardır. Günümüze ulaşmasa bile adak levhalarının da burada olma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla bizim Urartu yerleşiminin batı ucunda en önemli kutsal alanlardan birisi olarak Harput Kalesi'ni görüyoruz. Buranın tapınma alanı olma ihtimali daha önce ifade edilmişti ancak bu kadar önemli ve geniş ayrıntılarıyla tanıtılmamıştı. Açık hava tapınak alanının UNESCO yedek listesinde olan Harput'un asil listeye alınmasında bir katkı ve değer sağlayacağını düşünmekteyiz. Buraya gelecek olan ziyaretçiler hem tarihte yaşanan olayları yaşayacaklar hem de burada yapılan kazı çalışmalarda ortaya çıkan eşyaların sergilenmesi ile o dönemi yaşayacaklar.”

Kültür ve Turizm Bakanlığının bu yıl ki hedefi olan 30 Milyon Turist hedefi kapsamında Harput’un da önemli bir turisti ağırlamasını amaçladıklarını belirten Harput İç Kale Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç “ Bu çalışma ilimiz adına bacasız fabrika konumunda ki  Turizm ile ilimizin ve Harput’un önemli bir ekonomik katkı sağlayacağına inanıyoruz. Tabiki içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinin de göz önüne alınması gerekiyor. Ancak biz bu konuda bu yılın Eylül ayında bu alanın ziyarete açılmasını sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi