YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2021 09:58   Güncelleme : 11-05-2021 09:58

TAM KAPANDIK DİYEBİLMEK İÇİN; BİN ŞAHİT LAZIM

TAM KAPANDIK DİYEBİLMEK İÇİN; BİN ŞAHİT LAZIM

Müslüm DEMİRTAŞ

Türkiye salgına karşı tedbirler kapsamında 17 günlük tam kapanma sürecine geçti ancak Elazığ’da uzmanların ifadesine göre tam kapanmanın en kritik haftasında çok sayıda vatandaşın evde olması gerekirken dışarıda olması dikkat çekti. Tam kapanmanın 11. gününde vatandaşların oluşturduğu yoğunluk ‘esnaf hariç herkes dışarıda’ düşüncesini de kuvvetlendirdi.

Ülkemizde Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının tırmanışa geçmesi nedeniyle salgına karşı alınan tedbirler kapsamında 17 günlük tam kapanma sürecine geçildi. 29 Nisan tarihinden itibaren başlayan tam kapanma sürecinde salgında vaka ve ölüm oranlarının en aza indirilmesi hedeflenirken kapanmanın olumlu sonuçları ilk 10 günde görülmeye başlandı. Tam kapanma sürecinde alınan tedbirler ile ülke genelinde vaka sayılarında düşüş yaşanırken Elazığ’da da vaka sayılarında yüzde 70’e karar düşüş gerçekleşti. Uzmanlarının ifade ettiği kritik haftada vaka sayıları yüzde 70 gerilerken Elazığ’da vatandaşların oluşturduğu yoğunluk ‘bu nasıl kapanma?’ sorusunu akıllara getirdi.

BU NASIL TAM KAPANMA?

Haberkent Gazetesi olarak Koronavirüsten kurtulmanın tek yolunun tam kapanma sürecine geçilmesi olduğunu defalarca dile getirmiştik. Tam kapanma sürecinin ilk 10 gününde vaka sayılarında düşüş yaşansa da kuşkusuz asıl veriler ikinci haftanın sonunda ortaya çıkacak. Uzmanlar bu süreci en kritik dönem olarak değerlendirirken Elazığ’da vatandaşların oluşturduğu yoğunluğa karşılık tam kapanma süreci yaşanıyor diyebilmek için bin şahit lazım. Kent merkezinde özellikle banka önlerinde oluşan sosyal mesafesiz uzun kuyruklar dikkat çekerken çok sayıda vatandaşın dışarıda olması salgına karşı tam kapanmadığımızı gözler önüne serdi.

VAKALAR YÜZDE 70 DÜŞMÜŞKEN, ANORMAL YOĞUNLUK

Kent merkezinde özellikle haftanın ilk günü bankaların açılmasıyla Gazi Caddesi ve İstasyon Caddesi’nde hem yaya hem de araç trafiğinde bir artış gözlendi. Polis ekiplerinin çeşitli bölgelerde gerçekleştirdiği denetim ara ara trafiğin sıkışmasına neden oldu. Trafiğe çıkan araç ve insanların oluşturduğu anormal yoğunluk tepkiyle karşılanırken, tam kapanma sadece esnaf için uygulanıyor yorumunu beraberinde getirdi. Cadde ve sokaklarda bulunan vatandaşların çoğu sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler olsa da uzmanlar, vaka sayılarının düşüş gösterdiği bir dönemde evde kalmanın en doğru karar olacağına işaret ediyor.

311’DEN 197’YE

Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı talimatıyla kurulan pazarda denetim gerçekleştiren Elazığ Valisi Erkaya Yırık, ilimizde vaka sayılarında gelinen noktayı açıklamıştı. Alınan tedbirlerin olumlu sonuç verdiğini belirten Vali Yırık, ”Tam kapanmayla birlikte vaka oranlarında yüzde 60-70 oranında bir düşme gerçekleşti. 300’lerden 100 küsürlere kadar rakam inmiş oldu. İnşallah bunun da altına düşerek vatandaşlarımızı bu bulaş riskinden korumaya gayret ediyoruz. Vatandaşımıza anlayışından dolayı teşekkür ediyorum. Temizlik, maske, mesafe kurallarına her zaman olduğu gibi uymaya devam ediyor. İnşallah minimum bir şekilde bu süreci atlatmış olacağız” diyerek vatandaşlara tedbir çağrısında bulunmuştu.

VALİ TEŞEKKÜR ETTİ, VATANDAŞ SOKAĞA AKIN ETTİ

Vali Erkaya Yırık’ın vaka sayılarına ilişkin açıklanmasının ardından şehrin cadde ve sokaklarında bu tarz yoğunluk manzaraları oluşturması da kafaları karıştırdı. Vali Yırık’ın salgında düşüş yaşandığı açıklaması olumsuz etki oluştururken vatandaşlar sokağa akın etti. Vaka sayılarının bu denli bir düşüş göstermesiyle vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini belirten uzmanlar kritik süreçte denetimlerin de sıklaştırılması gerektiğini ifade ediyorlar.