YEREL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 09:25   Güncelleme : 17-05-2021 09:25

YAŞA: BAŞVURULAR 21 MAYIS’A KADAR SÜRECEK

YAŞA: BAŞVURULAR 21 MAYIS’A KADAR SÜRECEK

İrfan ARSLAN

KOSGEB tarafından  küçük ölçekli işletmelere verilen kredi başvuru süresinin 21 Mayıs’ta sona ereceği belirtildi.KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa, 3 Mayıs’ta başlayan başvuru süresinin 21 Mayıs’ta son ereceğini, bu nedenle bu kredilerden faydalanmak isteyenlerin bu tarihe kadar başvurularını yapmalarını istedi.

KOSGEB Elazığ İl Müdürü Şaban Yaşa konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“KOSGEB tarafından 5 milyar bütçeli Pandemiden etkilenen imalat sektörlerinde çalışan mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji tabanlı start-up’ların desteklenmesiyle ilgili program başvurusu 03 Mayıs itibarı ile başladı. Mikro işletmelere 30,  Küçük İşletmelere 75 bin TL 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olarak uygulanan programa KOSGEB Web sitesini üzerinden On-line üzerinden başvurular alınmaya başlandı. Programa son başvuru tarihi 21 Mayıs 2021.

COVİD-19 nedeniyle nakit açışı bozulan ama istihdamını koruyanlar yararlanabilecek…

Covid 19 salgını nedeniyle gelir kaybına uğramış ya da nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere KOSGEB tarafından tamamı faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi verilecek. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler ise 75 bin liraya kadar destekten faydalanabilecek.

Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere KOSGEB tarafından "Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı" kapsamında sermaye desteği sağlanacak. Desteğin amacı, öncelikli sektörlerdeki mikro ve küçük işletmelerin salgın şartlarına rağmen faaliyetlerini sürdürebilmelerini ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede koruyabilmelerini sağlamaktır. KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar TL bütçeli yeni destek programı 03 Mayıs 2021 itibarı ile başlamış bulunmaktadır. Başvurular KOSGEB Web sitesi üzerinden on-line yapılmakta olup son başvuru tarihi 21 Mayıs 2021 olarak açıklandı.

Konuyla ilgili olarak KOSGEB tarafından yapılan açıklamada, “Bu destek öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir.

Mikro işletmeler, 30 bin liraya kadar küçük işletmeler, 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler” denildi.

SEKTÖR KRİTERİ:

Birinci Bileşene, aşağıdaki sektörlerde faaliyet gösteren MKİ'ler başvurabilecektir:

İmalat sektörü

 İkinci Bileşene, 2017 ve sonrasında kurulan ve aşağıdaki sektörlerde faaliyet gösteren yenilikçi genç MKİ'ler başvurabilecektir:

İmalat sektörü

Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler sektörü

Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörü

Programla ilgili detaylı bilgi, KOSGEB web sayfası ve www.elazigtso.org.tr internet sitesinde yer almaktadır.”