YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2021 12:19   Güncelleme : 18-05-2021 12:19

Yıldırım: kantinci esnafına can suyu oldu

Yıldırım: kantinci esnafına can suyu oldu

Müslüm DEMİRTAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından esnafa yönelik açıkladığı destek paketine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kantin İş Sen Kadın Kolları Başkanı Leyla Yıldırım kantinci esnafına verilecek 5 bin TL’lik hibe desteğinin can suyu olduğunu söyledi. Yıldırım ayrıca, okullarda, öğrencilerin en çok temas halinde olduğu kantin personellerinin de aşılanma programına alınması gerektiğini ifade etti.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Korona virüs salgını nedeniyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflara yönelik destek paketini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki grup halinde verilecek destek kapsamında birinci grupta yer alan kantinci esnafına bir defaya mahsus 5 bin TL’lik hibe desteği sağlanacağını söyledi. Destek paketinin açıklanmasının ardından gazetemize değerlendirmelerde bulunan Kantin İş Sen Kadın Kolları Başkanı Elazığ İl Temsilcisi Leyla Yıldırım, kantinci esnafına verilecek hibe desteğinin can suyu olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Bir yıldan fazla süredir kantinci esnafının da faaliyetlerinin kısıtlandığını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi;

“Kantin İş Sen Genel merkezimizin 31 Ağustos 2020 yılı Ankara Ulus meydanında düzenlediği; pandemi döneminde en çok etkilenen meslekler arasında yer alan kantincilerin hükümetten talep ve beklentilerimizi dile getirdiğimiz basın açıklamasına katılarak, Türkiye’deki kantincilerin  gözü kulağının olduğu bu toplantıda vergi- SGK-Bağkur bedellerinden muaf tutulmayı, kredi ve kredi kart borçlarımızın faizsiz ertelenmesini,çalışanlara tanınan kısa  çalışma ödeneğinin, kantin işletmecilerine de karşılıksız devlet desteği istediğimizi, geçimimizi idame ettirmek için faizsiz hibe kredilerinden faydalanmak istediğimizi meydandan açıklamıştık. Sonraki süreçte her platformda bu desteklerden Kantinci Esnafının faydalanması gerektiğini, bıçağın kemiği kestiği anı yaşadığımızı anlatmıştık. Daha önce açıklanan kantincilerinde faydalandığı Gelir desteği ve kira desteği bir nebzede olsa kantin işletmeleri için destek olmuştur. İlimizde ve Türkiye’de bir çok il ve ilçe belediye başkanları tarafından kantincilere nakdi ve gıda desteği sağlanması meslektaşlarımızın bu zorlu süreçte kendilerine unutulmadıklarını hissettirmişlerdir.

“UMUTLARIMIZ CANLANDI”

Son olarak Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan esnafa destek paketindeki Kantinci meslektaşlarımıza verilecek olan 5 bin TL’lik hibe desteği meslektaşlarımız için can suyu olmuştur. Kantinci esnafı olarak umutlarımızın canlanmasına neden olan destek paketinden dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.”

“İŞLERİMİZİ ÖZLEDİK”

Okullarda işletmelerinin başında olmayı özlediklerini söyleyen Yıldırım,”Tabiki bizler çalışmayı özledik işlerimizi özledik. Bir çok meslektaşlarımız kantinlerin kapalı olduğu dönemde günlük işlerde,otellerde,inşaatlarda,tarlalarda çalışmaya başladılar.İş yerlerimizin kapalı olması,Pandemi sürecinin uzaması ve aşılanmanın ne zaman biteceğinin belli olmaması bizleri derinden etkilemeye devam etmektedir. İnşallah açıklanan bu destek paketi ile birlikte üzerimizde ağır yük olan Bağkur ödemelerimizin devlet tarafından ödenilmesini, kredilerin ertelenmesini gelir ve kira desteğinin de yıl sonuna kadar devam etmesini umut ediyoruz.” Dedi.

“PERSONELİMİZ DE AŞI PROGRAMINA DAHİL EDİLSİN”

Kantin personellerinin de aşılanma programına alınması gerektiğini belirten Yıldırım, “Ayrıca;okullarda öğretmenlerin ve okul personellerinin aşılama programına,öğrencilerin en çok zaman geçirdiği ve temas halinde olduğu biz kantin işletmelerinin ve yanımızda çalışan personellerimizin de dahil edilmesini hem çocukların hem de kendi sağlığımız için istiyoruz. İnşallah en kısa zamanda aşılamalar bittikten sonra alınan tedbirlerle maske mesafe temizlik kurallarının aksatılmadan uyulmasını, Pandemi hastalığından ülke olarak  bir an önce kurtulup normal hayatımıza dönmeyi işyerlerimize gidip gelmeyi tekrar çocuk seslerini duymayı yüce Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.