YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 09:44   Güncelleme : 20-05-2021 09:44

HASTANE NEDEN EĞİTİM KAMPÜSÜ OLMADI?

HASTANE NEDEN EĞİTİM KAMPÜSÜ OLMADI?

Yaklaşık iki yıl önce, ‘müjdeli haber’ diye servis edilen, eski Devlet Hastanesi’nin milli eğitime devriyle ilgili geçen aylara rağmen herhangi bir gelişme yaşanmadı. Devirin yapılmasına karşılık herhangi bir çalışmanın yapılmaması tepkiyle karşılanıyor.

 26 Kasım 2019’da Ak Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un yazılı bir açıklama yaparak kamuoyu ile paylaştığı, Eski Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin milli eğitime devredildiği ve eğitim kampüsü olacağı yönündeki ifadelerinin üzerinden neredeyse iki yıl geçti. İki yıl geçmesine karşılık ise bölgede herhangi bir çalışmanın yapılmaması kafaları karıştırdı.

Milletvekili Metin Bulut o dönem yaptığı açıklamada müjdeyi şu şekilde duyurmuştu:

‘’Partimizin MKYK toplantısında konuyu Cumhurbaşkanımıza arz etmiştik. Hatırlanacağı üzere son il başkanları toplantısında Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları söz alarak Cumhurbaşkanınıza talebimizi yeniden arz etmişti. Tüm bu çabalar karşılık buldu. Ve şehrimizin istediği oldu! Bugün mutlu sona ulaştık”

İlimizde Fethi Sekin Şehir Hastanesinin yapılmasının ardından boş kalan, 24 Ocak tarihinde yaşanan deprem sonrası bir süre depremzedeleri ağırlayan eski devlet hastanesi, eğitim kampüsü olacağı günleri bekliyor. Özellikle sağlık alanında birçok iş yerini destekleyen hastanenin taşınması sonrası esnaf o bölgeden çekilmiş ve iş yerleri boş kalmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI  ARZ-I ENDAM EDEREK DOLAŞMIŞTI

Hastanenin devri noktasında birçok siyasi adeta bir biriyle yarışmış, konunun çözüme kavuşması için içten içe bir yarışa girmişti. Ankara’da yapılan 133’üncü il başkanları toplantısında söz alan Şerifoğulları, eline mikrofonu alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapmış, hastanenin milli eğitime devri noktasında Erdoğan’dan ricada bulunmuştu. Bu istek üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli onayı vermiş, sonrasında Şerifoğulları mal bulmuş mağribi edasıyla dolaşmıştı. Hatırlanacağı üzere bu istek sonrası ilimizin yazılı ve görsel medyası Şerifoğulları’ndan bahsetmişti.

Gelinen nokta ise reklamın iyisi kötüsü olmaz düşüncesini akla getiriyor. Özellikle Milletvekili Metin Bulut ve Şahin Şerifoğulları’nın en ufak gelişmeyi kamuoyu ile paylaşmak adına adeta yarışa girdiği süreç, işin uzamasıyla akamete uğramış gibi görünüyor. Oysaki, biri istemiş, biri süreç tamamlandı demişti. Peki ya hastane aradan geçen bunca zamana rağmen neden eğitim kampüsüne bir türlü dönüşemedi? Özellikle Elazığ’ın seçilmişleri bu konuyu neden sumen altı ediyor?

BÖLGEYİ YENİDEN HAREKETLENDİRECEK, DEPREMİN EĞİTİM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ AZALACAK

Pandeminin gölgesinde hayatımızın kısıtlandığı şu günlerde çok fazla aklımıza gelmese de hastanenin, sağlıktan eğitim alanında evrilmesi, binlerce genç dimağın yetişmesinden öte, bölgedeki esnafa yeniden canlılık kazandıracak. Birçok vatandaş hastane caddesi olarak bilinen yerde yeniden iş yapmanın, evlerine ekmek götürmenin sevincini yaşayacaktı.

Deprem sonrası yıkılan okullar da göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu bölgenin biran evvel eğitime açılması, yaşanılan deprem felaketi sonrası yıkılan okulların eksikliğini giderecek öğrencilerin ve velilerin mağduriyeti minimize edeceği ifade ediliyor.