YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 09:40   Güncelleme : 21-05-2021 09:40

“İSTİHDAM YOLCULUĞUMUZU SÜRDÜRÜYORUZ”

“İSTİHDAM YOLCULUĞUMUZU SÜRDÜRÜYORUZ”

Müslüm Demirtaş

Çalışma ve İş Kurumu(İŞ-KUR) İl Müdürü Abdullah Balcı, kurum çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada 2021 yılının ilk beş ayı içerisinde Kamu ve Özel sektör İşyerlerinde 694’ü kadın ve 4 bin 235’i erkek olmak üzere toplam 4 bin 929 kişinin işe yerleştirildiğini söyledi. Hedefler doğrultusunda ilimizin işe yerleştirmede Türkiye genelinde yüzde 59 oranla dördüncü sırada yer aldığını belirten İl Müdürü Balcı, zorlu pandemi sürecine rağmen kurum olarak istihdam yolculuğunu sürdürüyor.

Çalışma ve İş Kurumu(İŞ-KUR) İl Müdürü Abdullah Balcı, pandemi sürecinde İş-Kur’un Elazığ’da kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödenekleri ve istihdam çalışmalarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.  Zorlu pandemi sürecinde kurum hedefleri doğrultusunda Türkiye genelinde başarı sıralamasında yüzde 59 oranla Elazığ’ın dördüncü sıraya yerleşmesini sağlayan İl Müdürü Balcı, ilimizde İş-Kur’a kayıtlı işsiz sayısının 31 bin 969 olduğunu açıkladı. İl Müdürü Balcı, 2021 yılında İşgücü Yetiştirme ve Eğitim faaliyetleri kapsamında İl Müdürlüğü tarafından bin 129 kişinin Meslek Eğitim Kursundan, 849 kişinin İşbaşı Eğitim Programından 800 Kişinin de Toplum Yararın Programdan faydalandığını kaydetti. Elazığ’da işsizliğin azaltılması amacıyla kurum olarak gayret gösteren Çalışma ve İş Kurumu(İŞ-KUR) İl Müdürü Abdullah Balcı yaptığı açıklamada şunları söyledi;

ELAZIĞ’DA İŞSİZ SAYISI 31 BİN 969

“Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ulusal istihdam politikasının oluşturulması, istihdamın korunması ve geliştirilmesiyle işsizliğin önlenmesi faaliyetlerinde rol alan işgücü piyasasının en önemli aktörlerinden biridir. Kurumumuz hem aktif hem de pasif istihdam politikaları doğrultusunda işgücü ve işverene yönelik birçok kamusal hizmet sunmaktadır. Bu Hizmetler Kapsamında Elazığ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak 2021 yılı Faaliyetlerimizi Kısaca açıklayacak olursak; Kurumumuza Kayıtlı İşsiz sayımız 31 bin 969 kişi olup bunların cinsiyete göre dağılımı 15 bin 307’i erkek, 16 bin 662’si kadındır.”

5 AYDA 4 BİN 929 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

İş Kur aracılığıyla 5 ay içerisinde 4 bin 929 kişinin iş sahibi olduğunu aktaran İl Müdürü Balcı, “Kurumumuz 2021 yılında, Mayıs ayına kadar Kamu ve Özel sektör İşyerlerinde 694’ü Kadın ve 4.235’i Erkek olmak üzere toplam 4 bin 929 kişi İŞKUR arcılığı ile İşe yerleştirmiş olup, Hedefler doğrultusunda Türkiye genelinde ilimiz işe yerleştirmede %59 oranla 4. Sırada yer almaktadır.

2021 yılı içerisinde İş ve Meslek Danışmanlığı faaliyetleri kapsamında iş ve meslek seçme aşamasında bulunan, meslek eğitimine başlayacak olan gençlere meslek danışmanlığı boyutunda,  ilk kez çalışma hayatına atılacak olanlara, uzun süreli işsizlere, işsizlik sigortası ödeneği alan işsizlere, meslek edinmek, meslek değiştirmek, mesleğinde ilerlemek isteyen yetişkinlere ise iş danışmanlığı boyutunda bireysel ve gruplar halinde görüşmeler yapılarak, onların meslek ve iş seçiminin önemi konusunda bilinçlenmelerine, işyerleri, meslekler ve eğitim olanakları hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini tanımalarına yardımcı olmak amacıyla il müdürlüğümüz tarafından 9.662 Bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir.” Dedi.

VATANDAŞ PROGRAMLARDAN FAYDALANMAYA DEVAM EDİYOR

Elazığ’da işsizliğin azaltılması amacıyla 2021 yılında İşgücü Yetiştirme ve Eğitim faaliyetleri kapsamında çalışmaların sürdüğünü belirten Balcı, “2021 yılında İşgücü Yetiştirme ve Eğitim faaliyetleri kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından istihdamın korunmasına ve arttırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları, toplum yararına programlar ve diğer kurs, program, proje ve özel uygulamalar düzenlenmektedir. Bu bağlamda 1.129 kişi Meslek Eğitim Kursundan, 849 kişi İşbaşı Eğitim Programından 800 Kişi Toplum Yararın Programdan faydalanmıştır ve faydalanmaya devam etmektedir” diye konuştu.

PANDEMİ SÜRECİNDE 25 BİN 905 KİŞİYE DESTEK

Kararlılıkla istihdam yolcuğunun sürdürüldüğünü vurgulayan İl Müdürü Balcı, açıklamasının devamında, “Pasif İstihdam Politikaları çerçevesinde İşsizlik Sigortası kapsamında 5.546 kişi İşsizlik ödeneği hak etmiş olup toplamda 23.521.413 TL ödeme yapılmıştır. 2021 yılı içersinde Pandemi dolayısıyla Kısa çalışma ödeneği kapsamında 10.132 kişiye 80.691.884 TL ödeme yapılmıştır. Yine Nakdi Ücret desteği kapsamında 10.227 kişiye toplamda 45.949.005 TL ödeme yapılmış, Toplamda 25.905 kişiye destek olunmuştur.

İl Müdürü Balcı, Bu bağlamda ülkemizde ve dünyada meydana gelen değişim ve yeniliklere uyum sağlayarak hizmet kalitemizi arttırarak ve İşgücü piyasasında öncü ve saygın bir kuruluş olarak kararlılık ve özveriyle istihdam yolculuğumuzu sürdürmeye devam etmekteyiz” ifadelerini kullandı.