YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 15:06   Güncelleme : 21-05-2021 15:06

BAŞKAN ULAŞ: DESTEK, PANDEMİ BİTENE KADAR DEVAM ETMELİ

BAŞKAN ULAŞ: DESTEK, PANDEMİ BİTENE KADAR DEVAM ETMELİ

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, son açıklanan “Esnafa Destek Paketi”  için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek Esnafın pandemi sürecinde maddi açıdan çok yorulduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı pandemiden etkilenen esnafa yönelik destek kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, hükümetin sağladığı desteğin pandemi bitene kadar devam edilmesini talep etti.

 Ulaş yaptığı açıklamada, “2020 yılı gibi 2021 yılı da esnafımız için zor geçiyor. Geçen yıl ilimizde yaşanan deprem ve pandemi süreci esnafımızı maddi ve manevi şekilde yıprattı.2021 yılından umutlu olan esnafımız yine hüsrana uğradı. Devletimiz tarafından esnafımıza destekler oldu ama bence yetersiz. Esnaflarımız bir yıldan fazladır iş yapamıyor. Aldığı ürünleri satamadı.Aldığı ürünler elinde kaldı. Devletimiz pandemi bitene kadar düzenli olarak esnafını desteklemesi lazım” dedi.

“BAYRAM ÖNCESİ KAPANMA ESNAFIMIZI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Başkan Ulaş konuşmasının devamında şunları söyledi;

“17 günlük kapanma süreci esnaflarda çok büyük gelir kayıplarına neden olduğunun ifade eden Başkan Ulaş; “Ramazan Bayramı öncesi sektörümüzdeki esnaflar, bayramda satmak için ürün aldı ama 17 günlük kapanma nedeniyle aldığı ürünleri satamadı. Aldığı ürünler ne olacak, esnafımız kara kara düşünüyor. Esnafımızın ayakta kalması için mutlaka belirli miktarda düzenli olarak desteklenmeli. Esnafımız kadar yanında çalışan işçileri de mağdur oldu. Devletimiz, esnafını unutmaması lazım.

“ESNAFIMIZ ACİLEN AŞILANMALI”

Covid 19 aşında esnaflara öncelik verilmesi gerektiğini dile getiren Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “Covid 19 aşılanması ülkemizde devam ediyor. Aşılamada esnaflarımıza öncelik verilmesi lazım. Çünkü esnaflarımız vatandaşlarımızla sürekli iç içe virüs bulaşma olasılığı yüksek. Aşılamada esnaflarımıza öncelik verilmesi lazım.

“BAĞ-KUR VE SGK PRİMLERİ ALINMAMALI”

Esnafımızın BAĞ-KUR VE SGK primleri bin TL’nin üstünde esnaflarımız primleri ödemekte zorlanıyor. Pandemi sürecinde kesinlikle esnaflardan prim alınmamalıdır. Esnafımız iş yapıyor ki primlerini ödesin. Esnafımızın, gelirleri azalmasına rağmen giderleri aynı şekilde de devam ediyor. Devletimiz giderlerini karşılamak zorundadır.”

 “KREDİLERİN ERTELENMESİ KONUSUNDA SES YOK”

Kredilerin ertelenmesi talebine yanıt verilmesi gerektiğini söyleyen Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “ İlimizde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem sonrası devletimiz esnafımıza faizsiz krediler verdi. Esnafımızın çoğu da bu kredileri kullandı. Krediler için devletimize teşekkür ederiz. Ama krediler çekildiğinde virüs ortada yoktu. Virüs esnafımızı çok etkiledi. Esnafımız iş yapamayacak duruma geldi. Deprem sonrası alınan kredilerin ödemesi geldi. Ama esnafımız iş yapamadığı için bu kredileri ödeyemiyor. Bizler her platformda kredilerin ertelenmesi gerektiğini dile getirdik.Ama krediler hala ertelenmedi. Yetkililerimizden ricamız bu talebimizde kulak tıkamasınlar. Kredi ödemeleri ertelenmese esnafımız bu kredileri ödeyemez ileriye dönük çok büyük sıkınlar çıkar” ifadelerini kullandı.