YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 18:42   Güncelleme : 21-05-2021 18:59

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü 174 Yaşında

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü 174 Yaşında

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü 174. Yılını kutluyor. 16. Bölge Müdürü Mahir Tuncer, Tapu ve Kadastro’nun 174. yaşını Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak ve Vali Erkaya Yırık’ı ziyaret ederek kutladı. Program sonrası açıklamalarda bulunan Tuncer; 30 milyon vatandaşa hizmet sunan bir yapı olduklarını kaydetti. Vali Yırık’ı ziyaret eden Tuncer; Vali Yırık’a Kanuni Sultan Süleyman zamanında tutulmuş 1562 tarihli ‘Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Kuds-i Şerif’ isimli eseri takdim etti.

Çelenk sunma töreninden önce kurumları hakkında bilgi veren Tapu Kadastro 16. Bölge Müdürü Mahir Tuncer; “İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyetin teminatı olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü; merkez ve taşra teşkilatımızda 24 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, 973 Tapu Müdürlüğü, 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 10 milyona yakın işlem hacmi ve yaklaşık 30 milyon vatandaşımıza hizmet sunan ve bugün 174. Kuruluş yıldönümünü kutlayan köklü bir kurumdur” dedi.

TUNCER, VALİ YIRIK’A ANLAMLI BİR ESER HEDİYE ETTİ!

Vali Yırık’ı da ziyaret eden Tuncer ve beraberindekileri, Vali Yırık makamında kabul etti. Ziyaret sırasında Tuncer; hem kurumun tarihçesi hakkında bilgiler verdi hem de pandemi döneminde bile kurumlarının aktif çalıştığına değindi. Vali Yırık’a bir eser takdim eden Tuncer; “Sayın Valimize takdim ettiğimiz, Kanuni Sultan Süleyman zamanında tutulmuş 1562 tarihli ‘Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Kuds-i Şerif’ isimli eser; Genel Müdürlüğü’müzün ‘Defter-i Hâkânî’de Kudüs’ projesi kapsamında Kudüs Vilayeti Vakıfları Defteri’nin transkripsiyonlarını içermekte olup, Tapu Tahrir Defteri diye tabir edilir. Günümüze ulaşan bu kayıtlar da göstermektedir ki; geçmişle olan bağları arşivlerimizde muhafaza edilen Kudüs, bizim geçmişimiz ve manevi değerlerimizdendir. Bu itibarla sahip olduğumuz arşiv varlığımız, millî olduğu kadar milletlerarası bir önem ve değer de taşımaktadır. Bugün, kuruluşunun 174. yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız” dedi.