YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 08:07   Güncelleme : 24-05-2021 08:07

Batık Kent Dalış Merkezi Olamaz mı?

Batık Kent Dalış Merkezi Olamaz mı?

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Hazar Gölündeki Batık Kent, dünyada ender antik batık kent olarak bir tarih ve kültür zenginliğine sahip olmasına karşılık, Batık Kent’in Antik Kalıntılara dalış yapılan merkezler arasında yer almaması ilimizin ve ülkemizin Turizm sektöründe önemli bir kayıp yaşamasına neden oluyor.

Sivrice İlçesi Hazar Gölünde bulunan ve geçmiş yıllarda bazı çalışmalar yapılmasına karşılık bir türlü kapsamlı bir şekilde bu antik ve tarihi kalıntının araştırılması ve turizme kazandırılması çalışmaları neticeye ulaştırılamadı. Dünya’da ender Batık Kentler arasında yer alan ilimiz Sivrice ilçesinde ki antik kalıntılar, Evliya Çelebinin 17. Yüzyılda bölgeye yaptığı gezide yaptığı araştırmada, bölgede bir yerleşim alanının, bu alanda bir kilisenin bulunduğunu belirlemiş ve bu yerleşim alanının sular altında kaldığını kitabında ifade etmiştir. Yine 1600’lü yılların başında bölgeyi ziyaret eden Polonyalı bir gezginin bölgede bir yerleşim alanının bulunduğunu, burada ki kilisede ibadet ettiğini ve bu kilisede kutsal bir haçın varlığından bahsettiği belirtiliyor.

ELAZIĞ VE SİVRİCE’YE ÖNEMLİ TURİZM GETİRİSİ SAĞLAYACAK

Hazar Gölü’nde bulunan ve son yıllarda yapılan çalışmalarda bu yerleşim alanı ile ilgili çalışmaların yeniden bir ivme yakalamasına karşılık bu çalışmalarda da arzulanan neticeye ulaşılamadı. Dünya’da; Meksika (Cancun su altı müzesi), Çin su altı kayıp kenti (Qiandao Gölü), Mısır Alexandra ve Japonya Yonaguni–Jima, ülkemizde Kalkan, Kaş (Uluburun Antik Batığı) ve Ayvalık (Kız Adası) da bulunan su altı dalış noktaları su altı antik kalıntıları dalış merkezleri olarak kullanılıyor.

Bu merkezlere yurt dışından ve yurt içinden turistlerin büyük ilgi göstermesinin yanında Bilim adamları da yaptıkları araştırmalar ile insanlık tarihine katkı sağlayacak çalışmalar yapıyorlar.

Hazar Gölü’ndeki tarihi Batık Kent, Elazığ Valiliği Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapılan girişimler ve çalışmalar sonucunda 1991 yılında tescillenerek 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı olarak koruma altına alınmıştı.

1992 yılında Elazığ Valiliği tarafından TRT adına Ertuğrul Karslıoğlu başkanlığında ki bir ekip burada çekimler yaptı. Geçtiğimiz yıllarda yine Elazığ Valiliği tarafından Batık Kent’te bazı çekimler yapıldı ancak yine bir gelişme sağlanmadı.

GÖL MANZARALI KAYAK TESİSİ HAZARBABA

Sivrice ilçesinde bulunan Hazarbaba Kayak Tesisleri, dünyada Kanada ile birlikte göl manzarası bulunan iki kayak tesisinden biri konumunda. Hazarbaba Kayak Merkezinin geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalarda da istenilen hedeflere ulaşılamadı. Bu merkez için yapılması planlanan projelerin çok gerisinde kalındı. Bu tesisin arzulanan düzeye getirilmesi için planlanan çalışmaların hedefine ulaşması ilimizin ve Sivrice ilçesinin Turizm sektöründe çok önemli bir merkez olmasına katkı sağlayacaktır.

Elazığ Valiliği başta olmak üzere ilimiz Milletvekilleri ile Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konularda gerekli altyapıyı oluşturarak ilimizin Turizm sektöründe yeni kazanımlar elde etmesi adına gerekli adımları atmaları için yetkililerin harekete geçmesi, ilimizin Turizm pastasından hak ettiği dilimi almasını sağlayacak planlamaların yapılması bekleniyor.