YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 09:54   Güncelleme : 25-05-2021 09:54

İKİ ŞEHRİN KANAYAN YARASI PERTEK KÖPRÜSÜ

İKİ ŞEHRİN KANAYAN YARASI PERTEK KÖPRÜSÜ

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ ve Tunceli karayolunu birbirine bağlayacak olan Pertek Köprüsü yıllardır verilen sözlere rağmen yapılmadı. Hem Elazığ hem de Tunceli sınırları içerisinde yük ve yolcu taşımacılığı yapan feribot geçişlerini bekleyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken tek talepleri olan köprünün artık yapılmasını istiyor. Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan ise, “Köprünün yapımı bizim gücümüzü aşıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın kontrolünde olan bir süreç” diyerek köprü talebini yineledi.

Elazığ ve Tunceli karayolunu birbirine bağlayacak olan ve iki şehrin kanayan yarası haline gelen Pertek Köprüsü yıllardır verilen sözlere rağmen yapılmadı. Stratejik bir konumda yer almasına karşılık ve yapılması halinde Doğu Akdeniz'i, Doğu Karadeniz'e bağlayan en kısa güzergâh da olacak olan köprünün yapılmaması nedeniyle vatandaşlar Tunceli’nin Pertek İlçesi ile Elazığ arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan feribotları kullanmaya devam ediyor. Feribot geçişleriyle iki şehir arasında seyahat eden vatandaşlar uzun süre beklemek zorunda kalırken hem geçişi sağlayacak bir köprünün olmaması nedeniyle mağduriyet yaşıyor.

HER ALANDA FAYDA SAĞLAYACAK KÖPRÜ YILLARDIR YAPILMADI

Türkiye’nin ulaşım ağı açısından Güneyi Kuzeye bağlayacak bir ulaşım hattı konumunda olması açısından yapılması elzem olan Pertek Köprüsü’nün aynı zamanda ekonomik ve sosyal alanda da ciddi anlamda fayda sağlayacağı ifade ediliyor.  1964 yılında Keban barajının su tutmasıyla birlikte bölgede bulunan köprü suyun altında kalırken, yıllardır Elazığ ve Tunceli illerine ulaşım feribot yoluyla sağlanıyor. Tunceli Pertek yolunun yapılması sonrası ulaşımı sağlayan feribotlar trafik akışının artmasıyla birlikte ihtiyaca cevap veremez bir duruma geldi.  Feribotların taleplere cevap vermemesi nedeniyle özellikle özel gün ve bayram tatillerinde iki şehir arasında seyahat etmek isteyen vatandaşlar Pertek Feribot İskelesi’nde saatlerce beklemek durumunda kalıyor. Yıllardır yaşanan sorunun giderilmesini isteyen vatandaşlar tek isteklerinin köprü yapılması olduğunu ifade ediyorlar.

BAŞKAN ALAN TALEBİ YİNELEDİ

Geçtiğimiz günlerde Kanal 23 televizyonunda Kanal 23 Haber Müdürü Elif Doğan'ın sunduğu "Paragraf" adlı programa konuk olan Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan ise Pertek'e köprü yapılması taleplerini yineledi.

“EN BÜYÜK İHTİYACIMIZ KÖPRÜ”

Taleplerini bakanlığa ilettiklerini dile getiren Başkan Alan, “Pertek'teki köprü ihtiyacını CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol aracılığıyla da dile getirdik. Pertek'in en büyük ihtiyacı köprü. Her gelen kişi, 'Belediye neden köprü yapmıyor?' diye soruyor. Fakat köprünün yapımı bizim gücümüzü aşıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın kontrolünde olan bir süreç. Biz bakanlığa da gerekli yazıları ilettik. Umut ediyoruz ki ilerleyen zamanda köprü yapılır. Ben, Pertek Belediye Başkanı olarak köprünün yapılmasını istiyorum. En kısa sürede de yapılır diye temenni ediyorum" diye konuştu.