YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 15:46   Güncelleme : 25-05-2021 16:42

Erdem: Sorunları Ankara’ya İleteceğiz

Erdem: Sorunları Ankara’ya İleteceğiz

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesi çarşı esnafı 24 Ocak depremi sonrası yıkılan işyerleri ile ilgili bugüne kadar çözüme kavuşturulamayan problemleri Elazığ Esnaf Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem’e iletti. Erdem ise, çarşı esnafının 9 maddede topladığı sorunları Ankara’da ilgili makamlara ileteceğini aktardı.

24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle merkeze bağlı Abdullahpaşa Mahallesi’nde çarşı esnafının işyerleri hasar alarak yıkılmıştı. Esnaf, ticari alanda bulunan işyerlerinin, deprem sonrası inşa edilen konutların altına yapılması ve küçük olması gerekçesiyle mağdur olduklarını ve her fırsatta dile getirdiği sorunların çözüme kavuşturulmadığını ifade etti. Elazığ Esnaf Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem ise Abdullahpaşa Mahallesi’nde işyeri yıkılan çarşı esnafını, odalar birliği başkanlığında düzenlediği toplantıda dinledi. Çarşı esnafının sorunlarını dinleyen Erdem önümüzdeki günlerde Ankara’ya giderek esnafın yaşadığı sorunları yetkililere ileteceğini ifade etti.

“İLGİLİ YERLERE ANLATACAĞIM”

Toplantıda konuşan Elazığ Esnaf Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Elimizden ne geliyorsa tüm gücümüzün yettiği kadarıyla sizlere yardım ve destek olmak için mücadele edeceğiz. Sizler zaten bu mücadeleyi yaptınız. Biz biliyoruz. Ama neticede bugüne kadar çözülmedi bu işler. Bende Perşembe günü nasip olursa Ankara’ya Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonunun genel kurulunun toplantısına katılacağım. Bu toplantıdaki konuları gündeme getireceğim. Ayrıca imkan ölçütünde yapabilirsem ticaret bakanı ile görüşeceğim. İlgili makamlara ilgili yerlere konuyu anlatacağım. Bakanımıza ulaşamasak bile esnaf sanatkârlar genel müdürümüze en azından bunu sunacağım. Benim düşüncelerim bu. Sizlerin ayrıca bir düşüncesi varsa bize tekrar ulaştırırsınız. Onları da gider anlatırız” dedi.

“HİÇBİR ÇÖZÜM BULUNAMADI”

Abdullahpaşa Mahallesi esnafı adına konuşan Ferhat Evsen ise yaşadıkları sorunlara ilişkin şunları söyledi;

 “24 Ocak depreminden bugüne kadar epey bir zaman geçti. İş yerlerimizin yıkılacağı zaman bizlere işyerlerimizin aynı yerinde daha modern yapılacağı söylendi. Mevcut duruma geldiğimizde ortada henüz esnaflar adına kalıcı ve kesin bir çözüm yok. 154 tane esnafın yarın işyerleri teslim edildikten sonraki akıbetleri belli değil. Bizlerde yaklaşık bir senedir konu hakkında yetkililere dilekçe ile, cimer yoluyla başvuruyoruz ancak bugüne kadar bir netice elde edemedik. Burada 154 esnafın çoğu da mülkiyet sahibi. Bu mülkiyet sahibi esnaflarımız da burada bulunan esnaf odalarına bağlı. Sorunlarımızı bir kez daha maddeler halinde El ileteceğiz inşallah güzel bir haber bekliyoruz çünkü bu ana kadar bir çözüm bulunamadı.”

“154 ESNAFIN SORUNUNA KİMSE DUYARLI BİR ŞEKİLDE YAKLAŞMADI”

Esnafın yaşadığı sorunları bir bir sıralayan Ferhat Evsen, “Abdullahpaşa esnaflarının yıkılan işyerleri 3 katlı imara açık yerlerdi. Şuanda mevcut dükkanlar yıkılıp yerine 6 katlı apartmanlar yapıldı. Bu zeminler tek katlı dükkanlara elverişli değilse neden 6 katlı işyerleri yapıldı? Bize belirlenen arsa bedel fiyatları şuanda Elazığ’da yapıldıktan sonra bina altlarında yapılan bile 15-25 metrekare dükkanlarının 1 yıllık kira bedelleri bile değildir. Arsa bedellerinin bir an önce gözden geçirilip esnaf lehine güncellenmesi gerekiyor. 15-25 metrekarelik dükkânlarda ancak emlakçı ancak tütüncü dükkanı açmamız gerekiyor. Başkada hiçbir mevcut bir iş yeri faaliyet gösteremez. Önceden orada imalat sektöründe insanlar vardı. Bu esnaflar apartman altındaki yerlerde faaliyetlerine devam edemezler. Deprem ve pandemiden dolayı ödemelerimiz başladı. Depremde dükkanı yıkılan esnafa bazı yardımların tekrar başlatılmasını istiyoruz. Çünkü bazı esnaflar olmayan dükkanın binanın vergisini ve kredisini ödüyorlar. Abdullahpaşa’da 154 dükkan yıkıldı ve 300’e yakın dükkan yapıldı ama metrekare olarak hesapladığımız zaman yapılan 300 dükkanın metrekaresi 154’ünün yarısı kadar etmiyor. 154 esnafın sorununa kimse duyarlı bir şekilde yaklaşmadı. Çözüm noktasında gerekli irade gösterilmedi. Esnafların sesi duyuldu duyuldu yoksa 2 ay sonra kimse gidip bize yeni ev bize yeni dükkan yapın diyemez” diye konuştu.