YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 11:37   Güncelleme : 26-05-2021 11:37

Hükümet Konağı Restorasyonu İhaleye Çıkacak

Hükümet Konağı Restorasyonu İhaleye Çıkacak

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan tarihi Hükümet Konağının yapılan çalışmalar sonucunda yakın bir gelecekte ihaleye çıkacağı açıklandı.

 Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, İçişleri Bakanlığı Destek Hizmetleri Dire Başkanı Serdar Kartal’ı makamında ziyaret ettiğini belirterek, ”Bakan yardımcımız Tarihi Maden Hükümet Konağının restorasyon çalışmaları için başlattıkları çalışmalarda sona geldiklerini ve yakınbir gelecekte bu projenin ihalesini yapacaklarını belirtti.” dedi

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan ve 1762 yılında yapılan ve günümüze kadar gelen, kullanıldığı dönemlerde farklı konumlarda görev yapan 257 yıllık tarihi bina restore edilmeyi başlıyor.

2002 yılında Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. Grup korunması gereken Kültür Varlığı olarak kabul edilmesine karşılık aradan geçen 17 yıllık süre içinde Maden’in tarihi Hükümet Konağı restore edilmesi bir yana tahrip edilmeye devam ediliyor.

Maden ilçesinde 1762’den 1876’ya kadar Maden Eminliği Sarayı ve sonrasındaki tadilatla 1924’e kadar mutasarrıflık, 1924-1926 arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık olarak kullanılan tarihi Hükümet Konağı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararı ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş.

Türkiye’nin 257 yıllık en kıdemli mülki idare binası olan tarihi Maden Hükümet Konağı tam 17 yıldır restore edilmediği gibi geçen bu süre içerisinde de ne yazık ki koruma kararı olmasına rağmen tahrip edilmiş, kapıları pencereleri sökülür olmuş.

Tarihi Maden Hükümet Konağı’nın tescilli mimari özelliklerini daha fazla kaybetmeden aslına uygun restore edilmesi ve Maden Kaymakamlığı’nın ‘T.C. Maden Hükümet Konağı’ levhasıyla yeniden bu tarihi binada hizmet vermesi’ talebini destekliyor ve aynı zamanda yetkililerin konuya ivedilikle hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.

ALTI VALİ GÖREV YAPTI

Tarihi Maden Hükümet Konağının restorasyonuna karar verilmesinin ardından ilimizde  Kadir Koçdemir, Muammer Muşmal, Muammer Erol, Ömer Faruk Koçak, Murat Zorloğlu, Çetin Oktay Kaldırım Vali olarak görev yaptılar. Bu dönem içinde ilimizi temsil eden Milletvekilleri de “ Talebin karşılanması için bütçe talebinde bulunduk. Bütçe verilince restorasyon başlayacak” dediler ancak bir türlü büçte temin edilemedi.

İçişleri Bakanlığı Destek Hizmetleri Dire Başkanı  Serdar Kartal Sivrice Belediye Başkanımız Turgay Gündoğan Bey ile birlikte makamında ziyaret ettik.

Tarihî Maden Hükümet Konağı restorasyonunun çalışmalarında sona gelindiğini en yakın zamanda ihalesinin yapılacağını ifade etti. Sayın Başkanımızın bize göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı kendisine teşekkür ederim.