YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 16:01   Güncelleme : 26-05-2021 16:01

Erdem, Elazığ’a Pozitif Ayrımcılık Talebini Yineledi

Erdem, Elazığ’a Pozitif Ayrımcılık Talebini Yineledi

Müslüm DEMİRTAŞ

Hükümetin pandemi nedeniyle esnafa yönelik açıkladığı destekler ile ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ Esnaf Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, 24 Ocak’ta Elazığ’da yaşanan deprem ve pandemi nedeniyle ilimiz esnafına pozitif bir ayrımcılık yapılmasını talep etti.

Elazığ Esnaf odaları başkanları, hükümetin pandemi nedeniyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflara yönelik hibe desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Esnaf Birliği Odası toplantı salonunda konuşan Elazığ Esnaf Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, esnaf ve sanatkarların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaralarının son rakamlarına göre 23 Haziran’a kadar hibe desteklerinin hesaplara yatırılacağını hatırlattı. Erdem özellikle hibe desteği konusunda sorun yaşayan esnafların, birlik odasına gelerek bildirmesini istedi.

Elazığ’da yaşanan deprem ve pandemi nedeniyle yara alan ilimiz esnaflarına yönelik pozitif bir ayrımcılık yapılması gerektiğini ifade eden Erdem şöyle konuştu;

“KREDİLER MUTLAKA ERTELENMELİ”

“Pandemi ve depremden dolayı işyeri kapanan esnaflarımızın yaralarını sarması açısından en azından 50 bin TL, işyerleri kapanmayan esnaflarımız içinse 30 bin TL hibe desteğinde bulunulması esnaflarımız için derin bir nefes olacağından, devletimizden bu konuda yardımlarını talep ediyoruz. KOSGEB kredisi, banka ve kooperatiflerden faizsiz destek kredileri kullanan esnaflarımızın pandemi dönemindeki kısıtlamalar sonucunda dükkanlarının kapalı olmasından dolayı geri ödemesinde zorluk çekmekte olup kredilerin geri ödemelerinin ertelenmesi durumunda faiz uygulanmamasını özellikle talep ediyoruz.

“PRİMLERİN YARISI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANSIN”

 KOSGEB tarafından Covid-19’dan etkilenen mikro ve küçük işletmelere, 75 bine kadar olan hızlı destek programından sadece imalat sektörü değil, hizmet sektörünün de yararlanmasını talep ediyoruz. 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem ve ardından gelen pandemi sürecinden dolayı içinde bulunduğumuz ekonomik dalgalanmalarının Elazığ esnafı üzerinde olumsuz etki oluşturmuş olup, birden fazla sorun ve sıkıntıya maruz kalan Elazığ esnaf ve sanatkarlarımıza pozitif bir ayrımcılık uygulanmasını devletimizden talep ediyoruz. Çünkü Elazığ Ocakta bir deprem yaşamış martta ise ikinci depremini yaşamıştır. Hibe desteklerini de bunun içi talep ediyoruz. Özellikle BAĞ KUR ve SSK primlerinin hiç değilse yarısının devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz”  diye konuştu.