YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 09:28   Güncelleme : 27-05-2021 10:02

NOTERLER İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR

NOTERLER İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR

Müslüm DEMİRTAŞ

Ülkemizde önemli bir meslek kolu arasında bulunan noterliklerin Elazığ’da yetersiz sayıda olması ihtiyaca cevap veremiyor. Kapalı alanlarda uzun süre bulunmanın sağlık açısından riskli olduğu pandemi döneminde noterlere işlem yapmaya giden vatandaşlar, hem uzun süre beklemekten hem de Elazığ’da noter sayısının yetersiz olmasından dert yanıyor.

Vatandaşların, başka kurumlarca düzenlenen evrakları mühür, imza gibi tasdik işlemleriyle onaylamak, gayrimenkul ya da araç satış vaadi sözleşmesi hazırlamak ve yapılan işlemlere resmiyet kazandırmak amacıyla önem arz eden bir meslek kolu olan noter sayısının Elazığ’da yetersiz olması ilimizde yaşanan mağduriyetlere bir yenisini ekliyor.  

NOTER YOĞUNLUĞU, DÜŞEN VAKALARI TETİKLİYOR

TÜİK’in 2020 yılı nüfus verilerine göre 587 bin 960 nüfusa sahip Elazığ’da tüzel ve gerçek kişiler arasında yapılan bu işlemleri hukuki dayanağa bağlayarak resmiyet kazandıran noter sayısının dört olması ihtiyaca cevap veremez iken işlem yapmaya giden vatandaşlar, dört noterlikte de uzun süre beklemek durumunda kalıyor. Bir yılı aşkın süredir ülkemizi etkileyen Korona virüsü salgını sürecinde uzmanlar kapalı ortamda uzun süre bulunmanın salgın açısından uygun olmadığına ilişkin uyarılar yapmasına karşılık vatandaşlar işlemlerini yapmak amacıyla gittiği dört noterde de; vezne bölümlerinin dar olması ve çalışan personellerin yetersiz olması yoğunluk oluşmasına neden oluyor. Tam kapanma süreciyle birlikte vakaların ciddi oranda düştüğü Elazığ’da, noterlerin yetersiz olması nedeniyle ilimizde bulunan noterlerde görülen yoğunluk, korona virüsü vakalarını yeniden tetikliyor.

KOMŞU İLLERE GÖRE ELAZIĞ YİNE GERİDE

Tüm resmi işlemlerin yapıldığı noter sayısı il genelinde toplamda 10 iken bunların 4’ü Elazığ merkezde faaliyet yürütüyor. Nüfus değerlendirmesinde komşu illere bakıldığında ise 2020 nüfus verilerine göre 281 bin 768 nüfuslu Bingöl’de İl genelinde 12 noter bulunurken il merkezinde  7 noter , 806 bin 156 nüfuslu Malatya’da  il genelinde 16 Noter bulunurken  merkeze yakın ilçelerle birlikte toplamda 7 noter mevcut. 2020 nüfus verilerine göre 1 milyon 783 bin 431 nüfusa sahip Diyarbakır’da il genelinde 20, il merkezinde 8 noter faaliyet gösterirken, 83 bin 443 nüfusa sahip Tunceli’de ise il genelinde 9 il merkezinde ise 2 noter bulunuyor. Nüfus ve komşu illerimizde bulunan noter sayılarına göre yapılan karşılaştırmaya göre 600 bin nüfusa yakın şehrimiz merkezde 4 notere mahkûm ediliyor. 

ELAZIĞ’IN BEŞİNCİ NOTERLİK HAKKI YOK MU?

Bir ilde yeni noterliklerin açılmasına Adalet Bakanlığı karar verirken, Noterlik Kanunu’na göre de bir ilde iş yoğunluğu ve ekonomideki gelişmenin artış sağlamasıyla birlikte yeni noterlikler açılabilir. Adalet Bakanlığı, bir yerdeki noterliklerin gayrisafi gelirlerinin toplamı ile iş hayatındaki gelişme ve gerilemeleri göz önünde bulundurmak suretiyle yeni noterliklerin açılmasına karar verirken Elazığ’ın iş hayatındaki yoğunluk artışı ve gelişmesi göz önünde bulundurulduğunda beşinci noterlik hakkı yok mu?

OLUMSUZLUK GİDERİLMELİ

Vatandaşların yaptığı işlemlere resmiyet kazandırmak, aynı zamanda özel olarak tespit işleri, emanet işleri, vasiyetname ve ölüme bağlı diğer işlemlerle birlikte tebligat işlemlerinin yürütüldüğü noterlerde işlem yapmak için giden vatandaşlar, karşılaştıkları yoğunluk ile salgın nedeniyle tedirgin olurken ilimiz yetkililere, yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi için çalışma yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Ülkemizi etkileyen pandemi gerçeğine de dikkat çeken vatandaşlar, bu süreçte oluşan yoğunluğa karşı Elazığ’da beşinci noterliğin açılması için tespit edilen iş yoğunluğu ve ekonomide gelişmenin uygun olduğunu ifade eden vatandaşlar, açılacak yeni noterliklerle yaşanan olumsuzlukların giderebileceğini belirterek ilimiz siyasilerin bu konuda gerekli çalışmaları yapmalarını talep ediyorlar.