YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 09:24   Güncelleme : 28-05-2021 09:24

Okul İçin Neden Yer Tahsisi Yapılmıyor?

Okul İçin Neden Yer Tahsisi Yapılmıyor?

Müslüm DEMİRTAŞ

24 Ocak’ta Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki deprem felaketi sonrası CHP’li Büyükşehir Belediyelerinin, birlikteliği ve dayanışmayı göstermek adına Elazığ’a iki okul yaptırma kararı almasının üzerinden dört aydan fazla süre geçmesine karşılık il yöneticilerin sessizliği sürüyor. Ülkemizde dayanışmayı sürdürmek ve ilimizdeki okul ihtiyacını bir nebze de gidermek adına CHP’nin okul yaptırma kararına karşılık Elazığ Valiliği’nin yer tahsis etmemesi; ‘CHP’nin Elazığ’a yapacağı hizmet engelleniyor mu?’ sorusunu akıllara getiriyor.

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da yaşanan ve 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 6.8 şiddetindeki deprem ülkemizi derinden yaralamış, deprem sonrasında ise ülke genelinde güçlü bir dayanışma ile yaralar sarılmaya çalışılmıştı. Depremden uzun bir süre sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla deprem sonrası Elazığ’da yapılan çalışmaların yerinde incelenmesi amacıyla ilimize 30 CHP’li milletvekilinden oluşan bir heyet geldi ve incelemeler neticesinde deprem raporu hazırlanılmıştı. Hazırlanan raporda; Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yapılan çalışmalar, yaşanan mağduriyetler, eksiklikler, öngörüler, tavsiye ve öneriler ayrıntılı bir şekilde belirlenmiş, ardından önce CHP Genel Merkezi’ne daha sonra TBMM’ye sunulmuştu.

Elazığ’a gelen CHP Heyeti tarafından hazırlanan deprem raporunda özellikle deprem nedeniyle geride kalan eğitim ve öğretim üzerinde durulmuş ve deprem nedeniyle 34 okulun hasar aldığı, 10 bin 240 öğrencinin mağduriyet yaşadığı tespit edilmişti. AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise, TBMM’de yaptığı açıklama ile Elazığ’a, 30 Milletvekili ve çok sayıda il başkanlarıyla gelen CHP Heyeti’ne göndermede bulunmuş, “Gönül isterdi ki imkanları ile gelseler; ‘burada bir okul ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz, biz de bir okul yapmaya geldik’ deselerdi bu ziyaret daha makul ve anlamlı olurdu ama gördük ki destek olmaya değil malzeme bulmaya gelmişler” ifadelerini kullanmıştı. Haberkent Gazetesi olarak bizler de ziyaretin sadece siyaset üretmek ile kalmaması adına CHP’ye çağrıda bulunarak CHP’li büyükşehir belediyelerinin ayıracağı bir bütçe ile Elazığ’a bir okul yapmaları çağrısında bulunmuştuk.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise okul çağrılarını dikkate alarak CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları ile yaptığı görüşme neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinin Elazığ’a birer okul yaptırma kararı aldıklarının müjdesini vermişti.

DÖRT AYDIR SESSİZLİK SÜRÜYOR

CHP’li İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyelerin Elazığ’a okul yaptırma kararını Elazığ Valiliği’ne bildirerek, okullar için uygun bir yer belirleme talebinin üzerinden 4 aydan fazla süre geçmesine karşılık il yöneticilerimizin sessizliği sürüyor. CHP’li belediyelerin ülkemiz ve ilimizde dayanışma ve birlikteliği gösterme adına yapacağı hizmetin önü açılması adına herhangi bir adım atılmadığı gibi bir açıklamada yapılmış değil.

Geçtiğimiz aylarda bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel ise konuyla ilgili bir açıklama yaparak yapılacak iki okul için bütçenin hazır olduğunu belirterek il yöneticilerinden yer tahsisi yapılmasını talep etmişti.

HAYIRSEVERLER YAPARKEN CHP’YE NEDEN YAPTIRILMIYOR?

Yaşadığımız deprem sonrası yaraların sarılması amacıyla birçok hayırsever iş insanı da elini taşın altına atarak ilimizde okul yaptırma kararı almışken CHP’li belediyelerin aldığı iki okul yaptırma kararı için il yöneticilerimiz tarafından neden olumlu adımlar atılmıyor? CHP Milletvekili Gürsel Erol da her platformda CHP’li belediyelerin Elazığ’a okul yaptırma kararını dillendirse de il yöneticilerimiz tarafından olumlu bir adım atılmaması kamuoyunda CHP’nin Elazığ’a yapacağı hizmetin engellendiği olarak yorumlanıyor.