YEREL
Giriş Tarihi : 30-05-2021 09:05   Güncelleme : 30-05-2021 09:05

GES sayesinde elektrik faturası ödemiyorlar

GES sayesinde elektrik faturası ödemiyorlar

Elazığ'ın Baskil ilçesinde kaymakamlık tarafından 22 köyde kurulan GES sayesinde içme suyu için elektrik faturası ödemeyen vatandaşların yüzü gülüyor. Baskil Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, diğer köylerde de bu projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Elazığ'ın Baskil ilçesinde 22 köyde kurulan Güneş Enerjisi Santrali sayesinde, köy sakinleri içme suyu için elektrik faturası ödemiyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yönetmeliği kapsamında Baskil Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğince hayata geçirilen projeyle, artezyenlerden içme ve sulama suyu temininde kullanılan elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması için 33 köyde GES kurulması planlandı.

Bu GES'lerden 3 yılda 22'sinin kurulumu tamamlandı. Bu yıl diğer ünitelerinde de tamamlanması hedefleniyor. Örnek teşkil eden proje kapsamında içme suyunda elektrik faturası yükü tamamen ortadan kalktı. İçme suyunu tarımsal sulama için de kullanan vatandaşlar ise limit aşımından dolayı cüzi miktarda ödeme yapıyor.

GES'leri kurmalarındaki temel amacın, köylerde yaşayanları, içme ve sulama suyu için elektrik yükünden kurtarmak olduğuna işaret eden Baskil Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, GES'lerin enerji giderinde tasarruf sağladığını vurguladı.