YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 08:28   Güncelleme : 31-05-2021 08:28

Kurnaz: Esnaflarımıza 3 milyon TL katkımız oldu

Kurnaz: Esnaflarımıza 3 milyon TL katkımız oldu

İrfan ARSLAN

24 Ocak depreminde ilimizde ev ve iş yerleri yıkılan esnaflardan Harput Esnaf ve Sanatkârları Kredi Kefalet Kooperatifinden kredi kullanmış olan Esnaflara, ev ve işyeri yıkılmasına ait hasar tespit raporlarını belgeleyen toplam 102 Esnafa toplam olarak 3 Milyon TL Destek sağlandığını belirten Turan Kurnaz “ Bu konuda gerçekten önce deprem ardından Pandemi sürecinde mağdur olan Kooperatifimiz üyesi olan 108 Esnafımıza önemli bir destek sağlandık” dedi

Harput Esnaf ve Sanatkârları Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Turan Kurnaz, depremin ardından bu konuda yaptıkları çalışmaların ilk bölümünde 68 ardından da 38 Esnafın hasar tepsit raporlarını ibraz etmeleri sonucunda kullandıkları kredilerin bir yıllık taksitlerini TESKOM olarak ödeme kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi.

“24 Ocak depreminin ardından ilimizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlarımızdan, ev veya işyeri yıkılan, kooperatifimizden kredi kullanmış olan üyelerimiz, depremin ardından ilimize gelen üç Müfettiş’in de çalışmaları kapsamında, hasar tespit raporlarını ibraz etmek kaydıyla kullandıkları kredilerin bir yıllık taksitlerini Genel Merkezimiz tarafından ödeneceğini açıkladık. Bu açıklamamız kapsamında ilk etapta Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzce verilen Hasar Tespit Raporlarını ibraz eden 68 üyemizin bir yıllık kredi taksitleri toplamı olarak 2 Milyon TL TESKOM tarafından ödendi. Bu çalışma kapsamında Hasar Tespit Raporları geciken 38 üyemizin durumu yaklaşık bir yıldır kesinlik kazanmamıştı. Biz de bunun üzerine Genel Merkezimiz ile istişarelerde bulunduk. Sonuçta 26 Mayıs 2021 tarihi itibarı ile bu üyelerimizin de kullandıkları kredilerin bir yıllık kredi ödemelerinin TESKOM tarafından ödeneceği bizlere iletildi. Bu çalışmamız toplamında 102 Esnafımıza kullandıkları kredilerin bir yıllık taksit ödemeleri olarak 3 Milyon TL TESKOM tarafından ödenecektir. Bu gerçekten esnaflarımızın rahat bir nefes almalarını sağlayacaktır.” Dedi

POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUZ

Elazığ’ın önce deprem ardından da Pandemi süreci ile diğer illere göre iki kez sıkıntı yaşadığını, bundan dolayı da Esnaf ve Sanatkârların sıkıntılarının daha fazla olduğunu belirten Turan Kurnaz “ Burada bizim bir kurum olarak üyelerimize direkt olarak sağlayacağımız bir kolaylık söz konusu olamaz. Ancak biz gerek TESKOM gerek ilimiz Milletvekilleri ve diğer siyasiler ile ilglii Bakanlıklarımıza yaptığımız görüşmelerde ilimize Deprem ardından yaşanan pandemi süreci nedeniyle Elazığlı Esnaf ve Sanatkârlara pozitif bir ayrımcılık yapılmasını talep ediyoruz.

Bilindiği gibi depremin ardından bizlerden kredi kullanan esnaflarımızın kredi geri ödemeleri önce bir yıl ardından da altı ay ertelenmişti. Bu sürenin üzerine birde 102 esnafımız bir yıllık taksitlerini TESKOM tarafından ödenecek olması ile yaklaşık 2.5 yıllık bir süre kazanmış oldu. Bu süre içinde de esnaflarımızın kendilerini toparlamaları mümkün olacaktır. Bu konuda yaptığımız çalışmalarda bize önemli bir destek veren Başkanımız Abdulkadir Akgün’e sağladığı katkı ve destek nedeniyle Esnaf ve Sanatkarlarımız adına Teşekkür ediyoruz” Dedi

ESNAFLARIMIZ KOOPERATİFLERİ TERCİH EDİYOR

Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Turan Kurnaz, Esnafların artık bankalar yerine kooperatifleri tercih etmeye başladıklarını, Esnaf ve Sanatkârların kredi taleplerine anında cevap verecek bir güce ulaştıklarını belirten Kurnaz şunları söyledi; ”Esnaflarımız artık işlerini büyütme, işyerinde kullandığı makine, dolap veya diğer techizatlarını yenileme veya ekonomik sıkıntılarını giderme adına bir ihtiyaçları olduğunda Bankalar yerine Kooperatifleri tercih ettiklerini görüyoruz. Bunun nedeni de Bankalar ile Kooperatiflerimiz arasında verilen kredilere uygulanan faiz oranlarıdır.

Baktığımız da ilimizde faizsiz kredi kullanımında esnaflarımıza toplam olarak 400 Milyon kredi kullandırılmıştır. Bankalarda esnaflara kullandırılan kredinin geri ödeme süresi 3 yıl iken bu süre kooperatiflerde 5 yıldır. Bankalardan 50 bin TL Kredi alan bir esnaf geri ödemede Bankaya 4166 TL. Öderken, Kooperatiften kredi alan bir esnaf geri ödemesi 2500 TL. Olmaktadır. Biz burada Esnaflarımıza sadece kredi vermekle kalmıyor, Esnaflarımızın sıkıntısı olması durumunda onlara bazı kolaylıklarda tanıyoruz. Bu da esnaflarımızın kooperatifleri tercih etmelerine neden olmaktadır. Burada şunu da net olarak belirtmek istiyorum. Esnaflarımızın sıkıntılarını aşmak için, ciddi olmaları durumunda kendilerine kolaylık sağlamaya devam edeceğiz. Kooperatiflerimiz ile Esnaflarımız arasında gerçekten çok iyi bağlar kuruldu. Esnaflarımız artık Banka yerine Kooperatiflerimizi tercih ediyorlar.”dedi

4 BİN ÜYEMİZ VAR

Elazığ’da kuruluşlarının üzerinden 7 yıllık bir süre geçmesine karşılık 4 bin üyeye ulaştıklarını belirten Turan Kurnaz “ Biz kısa sürede 4 bin aktif üyeye ulaştık. Bu ilimize gerçekten çok önemli bir katkı sağlıyor. Biz kısa dönemde büyük bir başarı elde ettik. Burada şunu belirtmek istiyorum. 1.5 yıldır kredi taksitleri ödemesinde erteleme yaşamış olsakta gerçekten kooperatif olarak hiçbir sıkıntı yaşamadan talepleri karşılıyoruz. Taleplere olumlu karşılık veriyoruz. Örneğin Galericiler Sitesinde işyeri satışları oluyor. Esnaflarımız buradan işyeri almaları durumunda biz kooperatif olarak 500 bin TL. kredi destek veriyoruz. Vadesi 10 yıl. Ticari araçlarda sıfır olmak kaydıyla 500 TL. Krediyi 7 yıl vade ile kullandırabiliyoruz. Böylece Esnaflarımıza İş yeri edindirme kredisi, ticari araç kredisi taleplerine olumlu karşılık veriyoruz. Burada, şu önemli. Kooperatiflerin plasman gücü önemli. Bizim 270 Milyon TL. lik bir plasmanımız var. Taksitlerin geri ödenmeye başlaması durumunda aylık olarak bizim 6-7 Milyon TL. Geri dönüşümüz söz konusu olacak. Biz Harput Esnaf ve Kredi KKK olarak bu talepleri çok rahatlıkla karşılayabilecek güçteyiz. Biz kooperatif olmayan ilçelerimizde ki esnaflarımıza bile talepleri olması durumunda destek ve katkı sağlıyoruz.

Kredilerin faiz oranlarının düşmesi durumunda, kredi kullanmış olan esnaflarımız bu düşüşten yararlanıyorlar. Tersi olması durumunda yeni yükselmesi durumunda esnaflarımız bu yükselişten etkilenmiyorlar. Bu da esnaflarımızı için çok önemli.

İlimizde kredi kullanan Esnaflarımız kredi taksitlerini geri ödemede hiçbir zaman olumsuzluk yaşamıyoruz. Esnaflarımız devletine bağlı ve aldığı kredinin taksitlerini ödememezlik yapmıyorlar.”