YAŞAM
Giriş Tarihi : 31-05-2021 12:56   Güncelleme : 31-05-2021 13:28

Turizm projeleri masaya yatırıldı

Turizm projeleri masaya yatırıldı

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından turizmi destekleme programı kapsamında ilimize kazandırılması planlanan Elazığ Kent Müzesi, Sivrice Su Sporları ve Adrenalin Merkezi, Harput Musiki Müzesi, Fırat’ın Saklı Kenti Palu ve Elazığ Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi projelerine ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.  Vali Erkaya Yırık, projelerin kısa süre içerisinde vatandaşların hizmetine sunulacağını aktardı.

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından turizm alanında ilimize katkı sağlayacak projelere ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı. Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Vali Yardımcıları, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirbağ ve ilgili ilçe kaymakamları katıldı. Projelere ilişkin konuşan Vali Erkaya Yırık, Elazığ turizmine destek sağlayacak ve turist potansiyelini ileri noktaya taşıyacak projelerin kısa sürede hayata geçirileceğini aktardı.

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 5 projenin hazırlandığını belirten Vali Erkaya Yırık, “Bu 5 proje içerisinde özellikle ön plana çıkan Elazığ’ımızın Kent Müzesi projesi. Tarihi Elazığ Valiliği binamızı şehrin mimarisine ve ilimizin turistik anlamda sosyo kültürel yaşantısına kazandırmak için Elazığ Kent Müzesi olarak değerlendirmeyi düşündük. Kent Müzesi projemiz toplam 4 milyon TL’lik bir proje ve 1.7 Milyon TL’sini Fırat Kalkınma Ajansı destekleyecek. Diğer projelerimiz arasında; rakım itibariyle Sivrice’de turistik destinasyona katkı sağlaması ve bölgemizin deprem yaşamış bir vilayet olarak hem insanlarımızın eğlence alanlarının çoğalması hem de dışarıdan turist çekmesi anlamında bir değer yaratmak üzere Hazar Gölü kenarında Su Sporları ve Adrenalin Merkezi projesi vardı.  Bu proje de 1.4 milyon TL’lik bir proje, 1 milyon 50 bin TL’sini de Fırat Kalkınma Ajansı finanse edecek.

Üçüncü projemiz ise Palu ilçemizde bulunan gerek Ulu Cami gerek Palu Kalesi gerek Tarihi Köprü gerek Kara Cimşit Bey Külliyesi gibi alanların dahil olduğu Fırat’ın Saklı Kenti Palu projesi. Bu projeyi de geçtiğimiz ay hazırlamıştık. Bu projenin tutarı da 1 milyon 200 bin TL. Yine Fırat Kalkınma Ajansı yaklaşık 1 milyon TL’sini finanse edecek.

“PROJELERİ, EL AZİZLİ HEMŞERİMİZİN HİZMETİNE SUNMAK İÇİN BURADAYIZ”

Belediyemizin de içerisinde bulunduğu Harput Musiki Müzesi ve Ticaret ve Sanayi Odamızın hazırladığı Elazığ Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi projesiyle toplamda 5 beş projemiz mevcut. Bugün itibariyle çalışma arkadaşlarımız ile birlikte bu projelerin bundan sonraki ilerleme aşamalarını konuşmak ve hızlı bir şekilde start vererek kısa sürede El azizli hemşerimizin hizmetine sunmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Vali Erkaya Yırık’ın açıklaması sonrası projelere ilişkin kapsamlı bilgilendirme sunumları gerçekleşti.