YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 19:06   Güncelleme : 01-06-2021 19:06

İl Genel Meclisi Haziran Ayı Oturumları Başladı

İl Genel Meclisi Haziran Ayı Oturumları Başladı

İl Genel Meclisi Haziran Ayı Oturumları Başladı. İlk Birleşiminde Gündem Maddeleri Görüşülerek Karara Bağlandı.

Elazığ İl Özel İdaresi’ne bağlı İl Genel Meclisi, Haziran ayı oturumlarına başladı. Meclis Başkanlığını İbrahim Şerbet’in yaptığı oturumların ilk birleşimi gündem maddeleri ve önergelerin görüşülmesiyle başladı.

Toplantıda, Yünlüce köyü güneş enerji sistemi yapım işi ile ilgili uygulama imar planının İmar ve Bayındırlık Komisyonuna gönderilmesi oybirliği ile kabul edildi.

“HATIR GÖNÜL İŞLERİYLE İHALELER VERİLMESİN”

İl Genel Meclisi Üyesi Osman Dilek, gündem dışı olarak söz aldı. KÖYDES ile ilgili nelerin yapıldığını merak ettiğini dile getiren Dilek; “Geldiğimiz noktayı incelediğimiz zaman yapılması gereken hizmetlerin %40 oranında yapılmadığını görüyoruz. Fakat bütçeye baktığımız zaman paralar harcanmış. Biz bu parayı ayırdığımız zaman paranın karşılığını da kayıt altına aldık. Programdaki işler yapılmıyor üzülerek söylüyorum program dışı işler yapılıyor. Netice itibariyle bütçeye baktığımız zaman paranın tamamı kullanılmış ancak programlı işlerin yarısından fazlası duruyor. Ben burada hizmet yapılmıyor demiyorum. Merkez ilçede yapılan programda bizim hiçbir dahilimiz olmadı. Programa bakıldığında nerelerin nasıl alınarak nasıl yapıldığını biz merak ediyoruz. Merkez ilçenin 8 tane genel meclis üyesi var toplanıp konuşulur eksiklikler giderilir. Merkez ilçeden hangi köy yapılırsa yapılsın yeter ki program dâhilinde yapılsın. Geçen gün bilirsiniz Keban’da bir polis lojmanı ihalesi vardı. Davetiye usulüyle dışarıdan Elazığ’la ilgisi olmayan müteahhitler geliyor. Tamam ihale açın kim gelirse gelsin ama bu şehir problemli bir şehir. Talimat ile hatır gönül işleriyle ihaleler verilmesin biz bunları takip ediyoruz. Buradaki rahatsızlığımızı en yüksek telden anlatıyoruz.

“KÖYDES İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR OLUMSUZ DURUM YOK”

Osman Dilek’in iddia ve taleplerine yanıt veren Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Üyesi Ertuğrul Kar; “Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Üyesi Ertuğrul Kar da Osman Dilek’in iddia ve taleplerine yanıt verdi. Kar konuşmasında; “2019 yılında 2020 yılının program ve bütçesini yaptık doğru 2020 yılı bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 102 oldu son yıllarda hiç olmayan bir bütçe gerçekleşmesi. Bizim yaptığımız 146 milyonluk bütçenin fazlası 147 milyon olarak gerçekleşti.2020 yılı programında yapılmayanların gerekçeleri ile izahatının yapılmasının uygun olacağını bende düşünüyorum ancak KÖYDES ile ilgili herhangi bir olumsuz durum olmadığını ifade etmek istiyorum” dedi.

“KANYONLARI GÖRMEK İÇİN GELEN İNSANLAR ŞİKAYETÇİ”

Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Üyesi Turgay Aksoy ise Baskil’deki Kara Leylek ve Saklı kanyonlarla ilgili gerçekleşen çalışmalar neticesinde alınan gezi teknesinin, Baskil’e gönderilmediğini söyledi. Aksoy konuşmasında, “ Çetin Oktay Kaldırım Bey zamanında Kanyonlarla ilgili ciddi bir çalışma başlatıldı. Turizme kazandırılmak için ciddi manada bir çalışma yapıldı. Yalnız gelinen noktada hiç yapılmayan bir iş görüyoruz. Bölgemize bu kanyonları görmek için gelen insanların şikayeti ile karşılaşıyoruz. O insanlar kanyonları gezemiyorlar. Alınan tur teknesinden faydalanılmadı insanlar balıkçı teknesi ile geziyorlar.” Dedi.