YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:52   Güncelleme : 02-06-2021 09:52

Rektör Prof.Dr. Göktaş: Yatırımlarımız iki yıl içinde tamamlanacak

Rektör Prof.Dr. Göktaş: Yatırımlarımız iki yıl içinde tamamlanacak

İrfan ARSLAN

• Fırat Üniversitesi olarak ihaleye çıktıkları yatırımların EKAP üzerinden ihalesinin gerçekleştiğini belirten Rektör Prof.Dr. Göktaş; “Biz bu ihalelere müdahale edemiyoruz. 2017 yılı öncesinde Rektörler ihalelerde sorumluydu. Ancak 2017 yılından sonra Rektörlerin Harcama Yetkisi alındı. Biz Elazığlı firmaların bu ihalelere katılmasını ve teklif vermesini arzuluyoruz. Bizi Elazığlı firmaların düşmanı olarak gösterilmesi son derece yanlış.”

• Yatırımlarına başladığımız veya bir iki ay içinde başlayacağımız projelerimizi iki yıl içinde tamamlayıp hizmete açmayı planlıyorum diyen Rektör Prof.Dr. Göktaş; “Devletimiz bu yatırımların planlanan süreden daha kısa süre içinde tamamlanmasını arzuluyor. Örneğin bizim Diş Fakültesi Hastanesini biz üç yılda tamamlanmasını planlamıştık ancak devletimiz bu yatırımın iki yıl içinde tamamlanmasını istedi.” Dedi

• Yaklaşık 1.5 yıldır uzaktan eğitim verdiklerini belirten Rektör Prof.Dr. Göktaş; “Uzaktan eğitim alan öğrencilerimizin bazı konularda aldıkları eğitimin yetersiz kaldığını biliyoruz. Bu nedenle 13 Eylül’de başlayacağımız yüzyüze eğitim kapsamında Akademisyenlerimizden bu eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunmalarını talep edeceğim.” Dedi

• Prof.Dr. Fahrettin Göktaş; “Covid 19 ile mücadele kapsamında sağlık eğitimi veren bölümlerimizde ki öğrencilerimiz yüz yüze eğitime başlamıştı. Ancak yurtta kalan bazı öğrencilerimizde covid görülünce, sadece Tıp Fakültesindeki İntör öğrencilerimizi eğitime devam ettirdik. Diğer öğrencilerimizin eğitimine son verdik”

Fırat Üniversitesinde bu yıl planlanan ve ihaleleri yapılan yatırımların iki yıl içinde tamamlanacağı açıklandı. Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, ihalesi yapılan Diş Fakültesi Hastanesi ile Harput Kampüsünde yapımı planlanan Daire Başkanlıkları, İlahiyat ve İktisat Fakültelerinin iki yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, Üniversite olarak yatırımlarının ihalesini EKAP üzerinden yaptıklarını belirterek” Biz bu yatırımları hazırlayıp daha sonra ihalesini yapmak üzere EKAP’a gönderiyoruz. Burada ki ihale şartlarını ülkemizin dört bir yanında ki firmalar takip ediyor ve ihaleye katılıyorlar. Bize bu ihaleleri niçin Elazığlı firmalara vermiyorsunuz diye suçlamalarda bulunuyorlar. Burada şunun bilinmesini istiyorum. 2017 yılına kadar Üniversite Rektörleri Harcama yetkisine sahipti. Ancak 2017 yılından sonra bu harcama yetkileri alındı. Bundan dolayı bizlerin ihalelere müdahale etme gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Tabiki bizlerde Elazığlı firmaların EKAP üzerinden ihalelere girmelerini ve üniversetimizin yatırımlarını almalarını arzuluyoruz.

İKİ YILDA TAMAMLANACAKLAR

Fırat Üniversitesi  Diş Hastanesi inşaatına önümüzdeki hafta başlanacağını, Harput Kampüsünde önümüzdeki ay içinde başlanacak  ve U şeklinde yapılacak olan bir bölümü İlahiyat Fakültesi diğer bölümünün İktisat Fakültesi olacak proje ile Daire Başkanlıkları bina  projesinin iki yıl içinde tamamlanacağını belirten Rektör Prof.Dr. Fahrettin Göktaş; “Devletimiz bu yatırımlar için gerekli ödenekleri temin etti. Biz bu projelerimizden Diş Hastenesini üç yılda tamamlayı planlamışken, Devletimiz bu projenin iki yıl içinde tamamlanmasını istedi. Bizde buna göre çalışmalarımızı yapacağız. Fen Edebiyat Fakültesi depremden orta hasar alan D Blokun güçlendirilmesi çalışmalarımız da projelendirildi. Hidrolik Binası yapımı da başlatılıyor. En kısa sürede bu çalışmalarda tamamlanacak. Hastanemizde bakım ve onarım çalışmaları başladı. Bu çalışmalar bir iki ay içinde tamamlanmış olacak. Bunun yanında FÜ Hastanesinin dış cephesinde de kaplama çalışmaları yapılarak binanın dış cephesi yenilenecek.”dedi

RİSKLERİ EN AZA İNDİRECEĞİZ

Fırat Üniversitesinde Covid 19 ile mücadele kapsamında riskleri en aza indirmenin çalışmalarını yapacaklarını belirten Rektör Prof.Dr. Göktaş; “Biz uzaktan eğitim kapmasından çıkardığımız Sağlık Fakülteleri öğrencilerimizi le Veteriner Fakültesi öğrencilerimizi yüz yüze eğitime başlatmıştık. Ancak bu öğrencilerimizden bazılarında vaka görülünce Tıp Fakültesi İntör öğrencilerin dışında kalanları evlerine gönderdik. 13 Eylül’de Üniversitemizde yüz yüze eğitim başlayacak. Bu eğitim başlamadan önce tüm Akademisyenlerimizi ile öğrencilerimizin aşılanmasını tamamlamış olacağız.

Uzaktan eğitim süresi içinde öğrencilerimizin bazı konularda yeterli eğitimi alamadıklarını görüyoruz. Yüz yüze eğitime başlayınca Hocalarımızdan bu konuda gerekli eğitimi vermelerini talep edeceğiz. Böylece öğrencilerimizin eksiklerini giderme imkanı bulmuş olacaklar.

Biz Fırat Üniversitesi olarak 50 yıllık bir eğitim kurumuyuz. Bize yarın eğitime başlayın deseler Fırat Üniversitesi olarak buna hazırız.”dedi