YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 09:13   Güncelleme : 03-06-2021 09:13

“Yeni Normalleşme Sürecinde Esnafın Son Durumu”

“Yeni Normalleşme Sürecinde Esnafın Son Durumu”

ESMA YILDIRIM

Tüm dünyayı ve ilimizi etkisi altına alan covıd- 19 virüsü önlemleri kapsamında  başta sosyal mesafe olmak üzere gereken tedbirlere uyulmama ihtimali nedeniyle lokanta ve cafeler  geçtiğimiz aylarda kapatılmıştı. Kademeli normalleşme adımları kapsamında cafe ve restoranlar 1 Haziran itibariyle yeniden kapılarını müşterilerine açtı.

İlimiz esnafı yeni normalleşme adımlarıyla ilgili yaptıkları değerledirme de, “lokanta, cafe ve restoranların yeniden açılması bizleri mutlu etti. Tekrardan müşterilerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşamak çok güzel. Bu yaşadığımız virüs ileride yaşanabilecek virüse karşı bize bir tecrübe oldu . Ancak çalışma saatlerimizin daha uzun olması bizim için gereklidir “dediler.

Ayrıca vatandaşlarımız bu zorlu süreçte sosyal mesafe,maske ve hijyene dikkat edip aşı olmalılar uyarısında da bulundu.

LOKANTALARIN AÇILMASI BİZİ DE MUTLU ETTİ”

Lokantacılar ve esnaf odası başkanı Zülfü Tarhan yeni normalleşme adımlarıyla ilgili yaptığı açıklamada; malum olduğu üzere, COVID-19 virüsünün ortaya çıkması ile pandemi dönemine girdiğimiz süreçten bu yana, Esnaf Teşkilatı olarak; özellikle de temsilcisi olduğumuz lokantacılık sektörü, herkesten çok yara aldı ve bizler yeme içme sektörü olarak pandemiden aldığımız yaranın haricinde bir de 24 Ocak 2020 de yani pandemi öncesinde ilimizde yaşamış olduğumuz depremden maddi ve manevi yara alarak çıktık depremin yaralarını saramadan pandeminin başlaması bizleri çok ciddi sıkıntılarla baş başa bırakmıştır ve maalesef hijyen kurallarına en çok riayet eden meslek grubu olmamıza rağmen her kısıtlama döneminde kısıtlamaya tabi tutulan meslek grubu olarak başı çektik bundan dolayı pandeminin başlamasından bu yana yaklaşık 14 -15 aydır ödemelerimizi yapamadık kiralarımızı sgk bağkur primlerimizi ödeyemedik personel maaşlarını ödemekte zorluk çektik çalışanlarımızın bir kısmı işsiz kaldı ve maalesef bu süreç bu güne kadar devam etti tabiî ki 1 haziran yani bugün itibarı ile normalleşme sürecinin başlaması ve belirli saat aralığıyla da olsa işletmelerimizde müşteri kabul edebilmemiz ve içerde servis yapabilmemiz bizleri rahatlattığı gibi ziyadesiyle de memnun etmiştir dedi.

“ÇÖZÜM ÜRETİRKEN BİZLERİN SESİNE DE KULAK VERİLMELİ”

Bu açılma insanların tekrar işinin başına dönmesi anlamına geldiği için bu da bizim için diğer sevindirici taraf olmuştur ancak bu zor süreçte kısıtlamaya tabi tutulan meslek grupları çok ciddi borçlanmalara ve sıkıntılara girdiğinden dolayı devletimizin bu esnaflara faizsiz kredi desteği verilmesi elzemdir çözüm için karar vericilerin bir araya gelirken, bizlerin de sesine kulak vermelerinin daha yapıcı ve faydalı olacağına inanmaktayım,” sözlerini de ifade etti.