YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 11:08   Güncelleme : 03-06-2021 11:30

CHP’li Vekil Zeybek, Tarihi Maden Tren İstasyonun  akıbetini bakana sordu!

CHP’li Vekil Zeybek, Tarihi Maden Tren İstasyonun  akıbetini bakana sordu!

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, tarihi Maden Tren İstasyonunun restorasyonu hakkında TBMM ye soru önergesinde bulundu.

Zaman zaman Elazığ’ın sorunları hakkında açıklamalarda bulunan, geçtiğimiz aylarda da Meclis Deprem Araştırma Komisyonu ile beraber Elazığ’a gelen Gökan Zeybek, şimdi de Elazığ’ın kültürel varlıkların korunması ile ilgili konuyu mecliste yazılı soru önergesiyle gündeme getirdi. Zeybek, yönlettiği sorularda, bu istasyonun restorasyon sürecine neden başlanmadığı ve ne zaman başlanacağı hususlarında açıklama istedi

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, TBMM’ye verdiği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı bir şekilde açıklamasını istediği soru önergesinde, şu cümleleri kullandı: ‘’Elazığ ili Maden ilçesinde bulunan tren istasyonu 19 Eylül 2014 tarih ve 2523 sayılı kararla Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından , ‘1. Grup Korunması Gereken Kültür Varlığı’ olarak tescillenmiştir.  Ayrıca TCDD’nin 2015 teki restorasyon planlaması sonucu yine Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 12 Temmuz 2017 tarih ve 4946 sayılı kararıyla röleve restitüsyon projesi, 20 Ekim 2017 tarih ve 5188 sayılı kararıyla restorasyon projesi onaylanmıştır.

Bu bağlamda;

1) Tarihi ve tescili Maden Tren istasyonu ‘nun 515 m² lik proje alanını kapsayan restorasyon neden sürüncemede bırakılmış ve neden hala başlanmamıştır?

2) Tarihi ve tescili Maden Tren İstasyonu’nun restorasyonu ne zaman başlayacaktır? Bununla ilgili bir çalışma bulunmakta mıdır?

Öte yandan Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 12.02.2017 tarihi kararında mülkiyeti TCDD ye ait olan tarihi yapının röleve ve restitüsyon planına uygun olduğu 23.06.34 dosya numarasıyla bulunan evrakta açık bir şekilde belirtildiği; fakat bu planın uygulama detaının  hatalı olduğu aktarılıyor. Ayrıca belgede, yeniden hazırlanması istenilen planın kurul tarafından yeniden değerlendirmeye alınacağı da kaydediliyor.

Üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen henüz bir çalışmanın olmadığı bu tarihi yapıyla ilgili şimdi gözler Ulaştırma ve Altyapı Bakanının yapacağı açıklamada.