YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 22:25   Güncelleme : 03-06-2021 22:25

Maden’de Yeni Bakır Rezervi Bulundu

Maden’de Yeni Bakır Rezervi Bulundu

Elazığ’ın Maden İlçesinde Maden Tetik Arama Genel Müdürlüğü ve Türkiye Petrolleri Tarafından Yürütülen Çalışmalarda Türkiye’nin En Büyük Bakır Rezervi Bulundu. Müjdeyi İlerleyen Günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Açıklaması Bekleniyor.

Türkiye ve Dünya’nın en önemli bakır madenin bulunduğu Maden ilçesinde uzun bir aradan sonra sevindirici bir haber geldi.

Maden Tetik Arama Genel Müdürlüğü ve Türkiye Petrolleri tarafından 1 yıldır süren çalışmalarda Maden Kisabekir Oba Tepe sahasında şimdiye kadar 85 bin metre sondaj gerçekleştirildi.

Sahada şimdiye kadar yaklaşık 50 milyon TL tutarında arama faaliyeti yürütüldü. Türkiye’de son 50 yıldır keşfedilen en büyük maden yatağı olarak tahmin ediliyor.

Yeni bulunan rezerv miktarı yaklaşık 30 yıllık bir tesisi besleyebilecek kapasiteye sahip olduğu ve keşfedilen yatakta bakir başta olmak üzere Ekonomik değer de altın, çinko, demir, kobalt, Gümüş’te bulunuyor.

Çalışmaların 1 yıl daha sürmesi beklenirken işletmenin 2500 kişiye istihdam sağlayabileceği belirtildi.

MTA ve Türkiye Petrolleri’nin yaptığı çalışmaları sonrasında bulunan maden rezervinin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.