YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 15:06   Güncelleme : 04-06-2021 21:02

FÜ KOBİ’lerin Fikri Mülkiyet ve İnovasyon yetkilerini artıracak

FÜ KOBİ’lerin Fikri Mülkiyet ve İnovasyon yetkilerini artıracak

Akademik çalışma ve projeleriyle adından sıkça söz ettiren Fırat Üniversitesi’nin KOBİ’lere yönelik hazırladığı projesi, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından desteklenmeye uygun görüldü.

ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Fırat Üniversitesi ile Fırat Teknokent’in yürüttüğü “NAVIGATE2INNOVATION- KOBİ’ler için Fikri Mülkiyet Yetkinlik Ölçümü ve Ticarileştirme Pusulası Geliştirme Programı” projesine başlanıldı.

Proje, teknoparklarda ve OSB’lerde yer alan teknoloji odaklı KOBİ’lerin fikri mülkiyet ve inovasyon yetkinliklerini belirlemek, ölçümlemek ve analizler sonucunda hazırlanacak ticarileştirme yol haritaları ile firmaların ticarileştirme kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Fırat Üniversitesi’nin akademik kadrosunun oldukça güçlü ve başarılı olduğunu vurgulayan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, “Proje kapsamında, temmuz ayında üniversitemiz rektörlüğünce yayımlanacak başvuru çağrısı ile 20 KOBİ seçilecek ve firmalarla yapılacak birebir görüşmeler, iş geliştirme mentorlukları ve Fikri Mülkiyet Yetkinlik Ölçümü ile her bir firma için ticarileştirme yol haritası raporları hazırlanacak. Bu sayede, her bir firmanın mevcut inovasyon ve fikri haklar yetkinlikleri belirlenecek, ticarileşme hedefleri doğrultusunda inovasyon ihtiyaçları ortaya çıkarılacaktır” diyerek projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm akademisyenlere teşekkür etti.

Fırat Teknokent Müdürü ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Erhan AKIN ise “Programda yer alan KOBİ’ler için hazırlanan raporlardaki sonuçlara göre inovasyon ihtiyaçlarına çözüm sunabilecek üniversiteler ile eşleştirmeler yapılacaktır. Eşleştirme için 2 farklı mekanizma kullanılacak. KOBİ’ler için hazırlanan raporlara göre belirlenen inovasyon ihtiyaçları üniversitelere duyurulacak ve başvurular alınacaktır. Ayrıca, üniversitelerin mevcut patent portföyleri analiz edilecek ve KOBİ’lerin ihtiyacını karşılayabilecek teknolojiler belirlenerek birebir eşleştirmeler yapılacak” ifadelerini kullandı.(Haber Merkezi)