YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 09:36   Güncelleme : 05-06-2021 09:36

Karahan: Dünya’ya Balık İhraç Ediyoruz

Karahan: Dünya’ya Balık İhraç Ediyoruz

İrfan ARSLAN

Elazığ’da Keban ve Karakaya Barajları üzerinde modern tesislerde üretilen alabalığın 18 bin tona, Somon üretiminde de de bin tona yükseldiğini aktardı. Elazığ’da üretilip işlenen somon ve alabalıklar başta Rusya, Çin ve Japonya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Avrupa'ya ihraç sürerken, firmalar Afrika pazarına da açılmak için çalışma yürütüyor.

Türkiye’de ilk sırada Elazığ’da Keban ve Karakaya Barajları üzerinde modern tesislerde üretilen alabalık 18 bin tona yükselirken, Somon üretiminde de bin tona ulaşıldı. Alabalık üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Elazığ’ın Keban ve Karakaya Barajlarında hem üretim hemde istihdam her geçen gün artıyor. Keban ve Karakaya Baraj Gölü kıyılarında kurulan modern tesislerde Alabalık üretimi yıllık 18 bin tona ulaşırken, Somon’da da bin tonluk ilk hedef yakalandı. Üretilen balıklar başta Elazığ’ın Keban ilçesi ve Muğla’da fabrikalarda işlendikten sonra Avrupa’ya satılıyor. Üretilen su ürünleri başta Rusya, Çin, Japonya, Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi birçok ülkeye ihracatını gerçekleştirerek hem kentin hemde de bölgenin ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

ALABALIK’TA 18 BİN TON, SOMON’DA BİN TONU YAKALADIK

Elazığ’ın balıküretiminde Türkiye’de ilk sırada olduğunu belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan , “Özellikle alabalık ve somon üretimi de son dönemde çok gelişiyor. Bu bölge de üretimin yoğun bir şekilde yapıldığı bir yer. Elazığ’da paketleme ve işleme tesisleri ve kafes alabalık üretimi var. Üretim olarak Alabalık’ta 18 bin tonlardayız. Somon üretiminde de bin tonu yakaladık. Balıklar ağırlıklı olarak Japonya, Çin ve Rusya pazarlarına gidiyor, arkadaşlarımız Afrika’ya da açılmaya başladı. Türkiye’nin 3’ncü kerevit işleme tesisi de Elazığ’da açıldı. Avrupa’nın tüm ülkelerine gidiyor. Elazığ’ın potansiyeli çok yüksek şu anda Karakaya hem de Keban Barajında yoğun şekilde üretim yaparak kapasitelerini arttırıyorlar. Bizler de alt yapılarını hızlı bir şekilde geliştiriyoruz.”dedi

TALEP ARTIYOR

Karahan, temiz, serin ve oksijen yönünden zengin sulara sahip Elazığ'da yetişen alabalıkların lezzetiyle hem yurt içinde hem de yurt dışında talep gördüğünü belirtti.

Talepteki artışın ihracata da yansıdığını aktaran Karahan, "Elazığ'ın kaliteli sularında yetişen alabalığımızı sadece Türkiye'nin sofralarına değil, aynı zamanda Almanya, Hollanda ve Belçika gibi bir çok Avrupa ülkesinin sofrasına gönderiyoruz." dedi.

Karahan, bu yıl 10 bin ton alabalık ihracatının yanında Uzak Doğu ülkelerine de soman göndermeye başladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Geçen sene 450 ton somon ihraç ettik. Bu yıl bin ton civarında somon balığını Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu'ya gönderiyoruz. Elazığ'ın kaliteli sularında yetişen somon balığımızı Japonlara sevdirmeyi başardık, severek tüketiyorlar. Japon heyeti ilimize yapmış olduğu ziyaretlerinde, bu kalitedeki somonu ne kadar üretirsek alacaklarını söylediler. Bu ilimizin ve ülkemizin başarısıdır."

Karahan, Keban ve Karakaya baraj gölleri üzerinde yer alan su ürünleri üretim tesislerinin bin 500 kişiye direkt, dolaylı olarak da 3 bin kişiye istihdam sağladığını kaydetti.