YAŞAM
Giriş Tarihi : 07-06-2021 11:09   Güncelleme : 07-06-2021 11:09

7 saatlik ameliyatla hasta kanserden kurtuldu

7 saatlik ameliyatla hasta kanserden kurtuldu

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine başvuran 37 yaşındaki H.K.’ ya yapılan tetkikler neticesinde, kalın bağırsağında ve rektumunda kanser tespit edildi. Kalın bağırsağında çok sayıda polipleri de bulunan hasta, yapılan değerlendirme neticesinde Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.İbrahim Ağaçkıran tarafından kapalı (laparoskopik) yöntemle ameliyat edildi. Çok ciddi bir deneyim isteyen ve yedi saat sürdüğü bildirilen ameliyat neticesinde kalın bağırsağının tümü ve rektumu alınan hasta bir süre hastanede takip edildikten sonra şifa ile taburcu edildi.

Bu denli büyük bir ameliyatı kapalı yöntemle yapmanın oldukça önemli olduğunu ifade eden Op. Dr. İbrahim Ağaçkıran, “Hastamız bize makatında kanama şikâyeti ile başvurdu. Ailesinde kolon kanseri öyküsü olan hastamıza gerekli labaratuar tetkikleri ve kolonoskopi yapıldı. Yapılan kolonoskopide, kalın bağırsağında ve rektumda olmak üzere iki ayrı kitle ve yaygın polipler saptandı. Hastamızın genç olması ve tümörün uygunluğu sebebiyle operasyonun laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmasına karar verildi. Yedi saat süren oldukça meşakkatli bir operasyonla, hastanın tüm kalın barsağının ve rektumun alınmasını içeren “Laparoskopik total proktokolektomi+ileoanal j poş ameliyatı” uygunlandı. Postoperatif (ameliyat sonrası) dönemde takip ve tedavisine devam edilen hastamız şifa ile taburcu edildi” dedi.

Operatör Dr.Ağaçkıran, hasta açısından daha konforlu ve estetik olan kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarda, ameliyat sonrası ağrı miktarı ve vücutta kesi izlerinin az, komplikasyon gelişme ihtimalinin daha düşük olmasının, hastanın tedavi ve takip sürecini olumlu olarak etkilediğini ayrıca ifade etti.