SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-06-2021 15:37   Güncelleme : 11-06-2021 15:37

Türk aşısı son aşamaya geldi

Türk aşısı son aşamaya geldi

ESMA YILDIRIM

Tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs tablosu Sağlık Bakanlığı tarafından güncelleniyor. Vaka sayılarında geçtiğimiz her günde düşüş  gözleniyor. Vaka sayılarında ciddi bir düşüş gözlenirken Türkiye’de uygulanan aşı sayısı 32 milyon doza yaklaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yerli aşı çalışmalarında son aşamaya gelindiğini duyurdu.

Bakan Koca, aşı çalışmalarında sona gelindiğini şu sözleriyle kaydetti: “Türkiye Sağlık Enstitüleri ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun desteğiyle 17 yerli aşı çalışması yürütülüyor. Bunlardan Erciyes Üniversitesi  Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezinde COVID-19’a karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından desteklenen inaktif aşı adayında Faz-3 aşamasına geçilmişti. Önümüzdeki hafta yerli aşının son fazı olan Faz-3 insan çalışmaları için gönüllüler aşılanacaktır “ifadelerine yer verdi.

Elazığlı vatandaşlar aşı çalışmalarıyla ilgili neler düşünüyor?

 Aşılama çalışmaları konusunda görüşlerini aldığımız Elazığlı vatandaşlar farklı görüşlerde bulundular. Vatandaşların bir bölümünde Aşı konusunda hala tedirginlik yaşarken, bazı vatandaş da aşının yapılması gerektiğinin altını çizdi. Elazığlı vatandaşlar aşıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında şu sözlere yer verdi: “Aşı çalışmaları biraz daha hızlandırılmalı, vatandaşlarımızın sağlığı için bizlerde aşılarımızı yapmak zorundayız. Sonuç itibariyle bazı sektörlere aşı yapılırken bazı sektörlere hala yapılmadı. Tek tek sektör halinde aşı çalışmaları büyük bir sorun teşkil ediyor. Burada önemli olan Covid 19 ile mücadele de aşının önemini görmek. Tüm bilim adamları bu konuda salgının tam olarak kontrol altına alınmasında aşının önemini belirtiyorlar. Buradan hareketle sadece ilimizde değil ülke genelinde vatandaşın önceliği aşı olmalıdır. Bundan dolayı ilimizde aşı süreci gelen tüm vatandaşlarımız aşı ismine bakmadan aşılamalarını mutlaka yaptırmalıdırlar” dediler.