YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 18:32   Güncelleme : 18-06-2021 18:32

Rektör Göktaş’tan Haklı Tepki “Allah’a Havale Ediyorum”

Rektör Göktaş’tan Haklı Tepki “Allah’a Havale Ediyorum”

Fırat Üniversitesi’nde 1984 yılında yapılan Fen Fakültesi D Blok, 24 Ocak depreminde orta hasar aldı. Güçlendirmek için kolonlar incelendiğinde ise bir kolonda ciddi bir hata yapıldığı görüldü. Durumu fark eden Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, müteahhitti Allah’a havale ettiğini söyleyerek tepki gösterdi. Öte yandan binayı yapan firmanın yıllar önce kapandığı ve müteahhitlerinin de öldüğü öğrenildi.

24 Ocak Elazığ depreminde Fırat Üniversitesi’nde yer alan ve 1984 yılında yapılan Fen Fakültesi D Blok orta hasar görmüş ve güçlendirilmesi gerektiği belirtilmişti.  Depremin ardından Fırat Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Fahrettin Göktaş da söz konusu fakülte binasında tüm incelemelerin yapılması gerektiği talimatını vererek olası bir sorunun önüne geçmek amacıyla kolonların titizlikle incelenmesini isterdi.

Rektör Göktaş’ın talimatıyla fakülte binasında güçlendirme ve inceleme çalışmalarına başlandı. Ancak fakültesi binasının inşaatında ciddi hatalar yapıldığı görüldü. Öyle ki bir kolonda kaydırma yapıldığı görüldü.

Güçlendirmek için çevresi temizlenen kolonda kaydırma olduğu ve kolonun üst kısmıyla zemin kısmı arasında fark olduğu tespit edildi.

REKTÖR GÖKTAŞ, DURUMU ORTAYA ÇIKARDI

Öğrencilerin eğitim aldığı fakülte binasında böyle bir hatanın yapılmasına tepki gösteren Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla binayı yapan müteahhiti Allah’a havale ettiğini söyledi. Rektör Göktaş’ın yapılan hatayı tespit edip durumu gündeme getirmesi kamuoyu tarafından takdirle karşılandı.

REKTÖR GÖKTAŞ, HAKLI OLARAK TEPKİ GÖSTERDİ

Rektör Prof. Dr. Göktaş, “Allah korkusu olmadığı için desem Müslüman bir ülkedeyiz. Bu binayı yapan Müslüman değil desem inancıma ters. En iyisi ‘Allah’ım üniversitemizde bu binayı yapan müteahhiti sana havale ediyorum’ deyip kapatayım” dedi.

MÜTEAHHİTLERİ ÖLMÜŞ

Yapılan araştırmalarda 1984 yılında binayı yapan müteahhit firmanın yıllar önce kapandığı ve müteahhitlerinin ise öldüğü öğrenildi.