HABER
Giriş Tarihi : 20-06-2021 11:47   Güncelleme : 20-06-2021 12:27

1000 yıllık köprüde halay

1000 yıllık köprüde halay

Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmalarınin ikincisi Diyarbakır’da yapıldı. Diyarbakır’da yapılan organizasyona Haberkent Gazetesi köşe Yazarı İsmail Telpınar’da katıldı.

Türkiye’nin ulusal ve yerel medya organlarında görev yapan kültür sanat muhabirleri, Diyarbakır’da  bir araya geldi. Kentte vakit geçiren gazeteciler, Diyarbakır’da tarihi ve turistik yerleri gezdi.

Gazetecilerin ziyaret ettiği tarihi bin yıllık on gözlü köprünün üzerinde gazetecilerin davul ve zurna eşliğinde çektiği halay büyük ilgi gördü; halaya bölge halkı da eşlik etti.

Tarihte 33 medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehir Diyarbakır, kültür sanat muhabirlerini ağırladı. Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’ organizasyona Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen gazeteciler katıldı. Program kapsamında gazeteciler, Diyarbakır’da Sur İçi, İçkale, Hz. Süleyman Cami, Hasan Paşa Hanı, Ulu Cami, Dört Ay Aklı Minaredengbej Evi Müzik Dinletisi Behram Paşa Camii, Keçi Burcu, Gazi Köşkü, Mardinkapı on gözlü Köprüsü, Eğil'deki Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesa peygamberlerinin kabrini, Eğil Baraj Göleti'ni  Ergani'deki Çayönü Hilar mağaralarını, ilk tarımın yapıldığı nokta başta olmak üzere tarihi ve turistik noktaları gezdi.

‘Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları'nın açılış toplantısı kentteki bir otelde yapıldı.Programda konuşan Diyarbakır Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanı Ali Çelik, Diyarbakır’ı medeniyetlerin harmanlandığı şehir olarak tanımlayarak, 20’den fazla medeniyete farklı kaynaklara göre ise bu sayının 33’e kadar çıkarıldığını kaydetti.

Diyarbakır’ın hak ettiği değeri almadığını ifade eden Çelik, “Bu şehir çok daha fazlasını hakkediyor” dedi.

Çelik, Diyarbakır’ın kültür sanatla anılan bir şehir olmasını istediklerini belirterek, Uluslararası Sinema Festivali, Şiir Festivali, Karpuz Festivalini İSE daha öteye taşıyacak çeşitli program hazırlığında olduklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, “Biz bu projeyle illerimizi diğer illerimizde kültür ve sanat muhabirleri aracılığıyla tanıtmayı hedefliyoruz. Kentin siyasi haberlerinden daha çok tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini tanıtarak iç turizmi hareketlendirmek istiyoruz. Biz birbirimizi tanırsak birbirimizi daha çok severiz” dedi.

Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp, kentin 1382 yıl önce İslam orduları tarafından fetih edildiğini hatırlatarak bu şehrin Malazgirt’in habercisi, İstanbul’un fethinin müjdecisi olduğunu belirtti. Alp, Diyarbakır’da Mekke ve Medine’den sonra en fazla sahabenin yaşadığını söyledi. Alp, daha sonra şehrin tarihi ve turistik değerlerine ilişkin bir sunum yaptı.(Haber Merkezi)