YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 15:23   Güncelleme : 22-06-2021 15:23

2021 yılı Elazığ il su yönetimi koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi

2021 yılı Elazığ il su yönetimi koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi

2021 yılı Elazığ İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Abdulkerem ABBASOĞLU başkanlığında Bölge Müdürümüz Mahmut DÜNDAR, İl Özel İdaresi  Genel Sekreteri  Ali ŞİŞ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet ŞİŞECİOĞLU, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa YAVUZTÜRK Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet DEMİRDAĞ ile ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan kurul üyelerinin katılımıyla 22.06.2021 tarihinde DSİ 9. Bölge Müdürlüğü toplantı  salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantının açış konuşmasını yapan DSİ 9. Bölge  Müdürü Mahmut DÜNDAR; havza yönetimi merkez kurulu, havza yönetim heyetleri ve il su yönetimi koordinasyon kurullarının teşekkülü, görevleri, çalışma usul ve esaslarına ait bilgiler verdikten sonra, 2021 su yılında Türkiye genelinde yağışların, uzun yılların ortalamasına %26,9 azalma, 2020 yılına göre ise %24,8 azalma göstermiştir. Bölge Müdürlüğümüz illerinin içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar, uzun yıllara göre %34,4 azalma, 2020 yılına göre ise %34,1 azalma göstermiştir.

Bölge Müdürlüğü  sınırlarında yer alan Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl İllerine Ait 2021 Su Yılı (1 Ekim 2020–31 Mayıs 2021) Meteorolojik Verilerine göre;

Bölge Müdürlüğü  geneli yağışlar, uzun yılların ortalamasına göre % 36,9 azalış göstermiştir. 2020 yılına göre ise yaklaşık %39,5 azalış olmuştur. Buna rağmen Bölge Müdürlüğü  geneli barajlarımızın doluluk oranına baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre aktif hacim bakımından %29,6 azalış görülmektedir.

İklim değişikliğinin bir neticesi olarak eskisi gibi kısa ve uzun vadeye yayılan yağışlar değil, daha kısa sürede taşkın doğuran yağışlarla karşı karşıyayız. Derelere yapılan yanlış müdahaleler neticesi olarak vatandaşımız can ve mal emniyetini tehlikeye atan vakalarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle, dere yataklarına yapılan müdahalelere karşı toplumumuzun bilinçlendirilmesi gerektiği ve toplumsal farkındalık oluşturulması önem arz etmektedir. 

DSİ olarak; mevcut su kaynaklarını korumak, faydalanmak, gelecek nesillere taşımak ve zararlarından korumak amaçlı çalışmaları gerçekleştirmekteyiz.

Su kaynaklarınız verilen zararı en az seviyelere indirme konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin su zengini olmadığı bilinci ile su kaynaklarımızı korumak, su sıkıntısının yaşanmaması için gerekli tedbirleri almak, verimli tarım uygulaması çerçevesinde daha az sulama suyu ile daha fazla verim elde etme anlayışıyla kapalı sistem borulu sulama şebekelerine geçiş yaptık, depolama tesisleri inşa ettik ve ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sulama tesislerinden ülkemizin tarımı adına maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanılmasını özellikle talep ediyor ve istiyoruz. Sulama suyu götürülen alanların mutlak surette sulanmasını sağlayacak tedbirleri almak zorundayız. 

Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için, tabiatın ve su kaynaklarının kirletilmemesi esas alınarak hareket edilmelidir. Aksi halde bu varlıklarımızı bir defa kirlettiğimizde geri dönüşünün zor ve maliyetinin de çok olacağı açıktır.

Bu vesileyle toplantıya katılım sağlayan tüm heyet üyelerine teşekkür eder, toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilerim dedi.

Vali Yardımcısı Abdulkerem ABBASOĞLU ise; toprak ve suyun önemi, korunması, kirletilmemesi, yer altı suyu kaynaklarının verimli ve yerinde kullanımının önemini vurguladıktan sonra ilgili kurumların bu konulara gerekli hassasiyeti göstermeleri ve koordinasyon içerisinde hareket etmelerinin önemini vurgulayarak konunun takipçisi olunacağını ifade etti.

Uluova Havzasında Yer altı suları Ve Yer Üstü Sularındaki Nitrat Miktarlarına Bağlı Sağlık Risk Değerlendirmesi ile Uluova Bölgesi İklim Parametre Değişimlerinin Yer altı suyu değişimlerine etkisine ilişkin DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Başmühendisi İlker Çeliker ’in yaptığı sunumların ardından yapılan değerlendirmelerden sonra toplantı sona erdi.