YEREL
Giriş Tarihi : 23-06-2021 15:30   Güncelleme : 23-06-2021 15:30

Hemşehrimiz Tunç’tan çiftçilere müjde

Hemşehrimiz Tunç’tan çiftçilere müjde

Bakan yardımcısından 2 önemli risk açıklaması: Destekler AFET Fonu'ndan yapılacak.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, ülke olarak 2 önemli riskle karşı karşıya olduğumuzu ve sigortasız çiftçiye destek ödemelerinin Afet Fonu'ndan yapılacağını açıkladı. Tunç yaptığı açıklamada ülke olarak son yılların en sıcak ve kurak dönemini yaşadığımızı ve buna bağlı olarak da çiftçilerin en verimsiz tarımsal üretim sezonunu yaşadığını belirtti. Şiddetli sıcaklık dolayısıyla ürünleri zarar gören çiftçilere yönelik destek ödemeleri yapılacağını duyuran Tarım ve Orman Bakan Bakanlığı'ndan yeni açıklama geldi. Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç açıklamasında, şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirterek, üreticilerin TARSİM kapsamında sigortaları varsa oradan karşılanacağını, TARSİM kapsamında olmayan çiftçilere ise Afet Fonu’ndan yardım yapılacağını belirtti. Türkiye, sıcaklık ve kuraklık dolayısıyla son yılların en verimsiz tarımsal üretim dönemini yaşıyor. Şiddetli kuraklık dolayısıyla pek çok çiftçi, ürününü tarlasından alamadı ve çoğu ürün kuruyarak heba oldu.

TUNÇ: 100 LİRAYA KADAR DESTEKTE BULUNULACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ

Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kaldıklarını anlatan Tunç, "Bunlardan birincisi tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19, ikincisi ise kuraklık. İklim değişikliklerinin getirdiği riskleri ülke olarak yaşıyoruz. Şiddetli bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bu kuraklık tarımsal alanı çok etkiledi. Kuraklık, susuz ve kuru ortamda üretilen buğday, arpa, mercimek ve nohut gibi tarımsal ürünlere zarar verdi. Bu ürünlerimizin rekoltelerinde bazı önemli olumsuz etkileri oldu. Bu da kuraklıktan kaynaklı hasarların oluşmasına sebep oldu. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kuraklıktan etkilenen üreticilerimize ve çiftçilerimize kuraklığın oranına bağlı olarak dekara 100 liraya kadar destekte bulunulacağının müjdesini verdi" diye kaydetti. Tunç, bununla ilgili il ve ilçe müdürlüklerinin parsel bazlı çalışmalar yürüttüklerini, kuraklık tespiti yaptıklarını vurgulayarak, "Kuraklık tespit çalışmalarının ardından kuraklığa maruz kalan üreticilere dekara 100 liraya kadar destek verilecek. Diğer verilen desteklerle birlikte üreticilere dekar başına destek 150 liraya kadar çıkacak. Çiftçilerimizin kayıpları böylelikle bir nebze telafi edilecektir" dedi.

TUNÇ: TARSİM'Lİ OLMAYANLARA AFET FONU'NDAN YAPILACAK

Bu çalışmanın tüm üreticiler için olduğunu dile getiren Tunç, "Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zaten zararları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan diğer üreticilerimize de Afet Fonu'ndan yardım yapılacak. Bununla birlikte önümüzdeki yıl tohumlarını alabilecekler. Aslında bu adı konmamış bir tohum desteği. Biz buna 'çiftçi hasar bedeli' diyoruz. Böyle isimlendirildi ama önümüzdeki yıl 'sürdürülebilir bir tarım ve üretim devam etsin' diye verilen bir destektir. Çiftçimiz bunu almak suretiyle tohumunu sağlayacak, önümüzdeki yıl tarlasını yeniden ekecektir. Ayrıca Bakanlık olarak yüzde 75 hibeli tohum desteklerimiz var. Bunlar da nadas alanlarının küçültülmesi ve ekilmeyen alanların ekilir hale dönüştürülmesi ile alakalı bir programdır. Bu geçtiğimiz yıl uygulandı. Bu yıl da uygulanıyor, inşallah gelecek yıl da uygulanacak. Bir karış dahi ekilmedik alan kalmaması için tohum desteklerimiz devam ediyor"