YEREL
Giriş Tarihi : 23-06-2021 19:01   Güncelleme : 23-06-2021 19:01

Elazığ’da çocuklar geleneksel oyunlarla eğlendi

Elazığ’da çocuklar geleneksel oyunlarla eğlendi

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Geleneksel Çocuk Oyunları adlı projesinin açılışını konteyner kentte gerçekleştirdi. Etkinlik sayesinde çocuklar doyasıya eğlenme imkanı buldu.

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği tarafından yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Geleneksel Çocuk Oyunları Projesinin ilk etkinliği kırklar mahallesinde bulunan konteyner kentte gerçekleştirildi.

Etkinliğe Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Fırat Üniversitesi Rektörü Fahrettin Göktaş, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Başkanı Yücel Can, STK Temsilcileri, Kurum Müdürleri ile konteyner kentte kalan vatandaşlar katıldı.

Geleneksel çocuk oyunları Etkinlikleri' projesi kapsamında, 24 Ocak depreminde etkilenen ve konteyner kentte kalan çocuklar, eski oyunları oynayarak gönüllerince eğlendi.

 “SİVRİCE DE GELENEKSEL ÇOCUK OYUN PARKI YAPILACAK”

Sivrice de geleneksel çocuk oyun parkı projesini hayata geçireceklerini söyleyen İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği başkanı Yücel Can, geleneksel oyunlarla çocuklara örnek olmalıyız dedi. Can Konuşmasının devamında; Biz Elazığ’a sadece gösteriş için gelmedik. Öncelikle Sayın Valimiz ile birlikte, dernek olarak 500’ün üzerinde oyuncak getirdik hem bunlarla oynayacağız hem de çocuklarımızla çocuk olacağız. Biz Türkiye’de ilk kez 2012 yılında Elazığ’da başlattığımız bir projeyi inşallah bu sene valimizin de desteği ile Elazığ’da Geleneksel Türk Çocuk Oyunları parkının da yapımını başlatacağız dedi.

 “GELENEKSEL OYUNLARIN ÇOCUKLARIMIZA HATIRLATILMASI ÖNEMLİ”

Fırat Üniversitesi Rektörü Fahrettin Göktaş’ta çocuk oyunlarının kültür açısından önemli olduğunu söyleyerek; Özellikle bizim Türk toplumuna ait unutulmaya yüz tutmuş bir takım geleneksel çocuk oyunlarımızın bir nebzede olsa çocuklarımıza hatırlatılması ve bir nebze de olsa kitle iletişim araçlarından uzak tutulması amacıyla yapılan bu etkinlik ilimiz adına önem taşımaktadır dedi.

 “DEVLETİMİZİN GÜCÜ VATANDAŞLARIN YANINDA”

Elazığ valisi Erkaya Yırık ise yapılan etkinliğin konteyner kentte yapılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek devletin her zaman çocukların yanında olduğunu ifade ederek; Deprem yaşamış bir vilayette öncelikle çocukları mutlu edelim, onları eğlendirelim, geleneksel çocuk oyunları vesilesi ile mutluluklarına mutluluk katalım, havaları değişsin, ortamları değişsin çocuklara moral olsun, normal hayatın her daim devam ettiği anlayışının idrakini de bir vesile yaşatalım istemişler ben kendilerine teşekkür ediyorum dedi.