YEREL
Giriş Tarihi : 25-06-2021 00:38   Güncelleme : 25-06-2021 00:38

Çallıca Köyü Yeraltı Suyu Sulama Kooperatifi İçin Su Sondaj Kuyusu Açıldı

Çallıca Köyü Yeraltı Suyu Sulama Kooperatifi İçin Su Sondaj Kuyusu Açıldı

Elazığ Merkez Çallıca Köyü Yeraltı suyu Sulama Kooperatifine Açılan Su Sondaj Kuyusu İle Tarımsal Sulamaya Katkı Sağlandı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında faaliyet gösteren Elazığ Merkez S.S. Çallıca Köyü Yeraltı suyu Sulama Kooperatifi için yenileme amaçlı açılan su sondaj kuyusunun inşası tamamlandı.

2015 yılında 3 adet sulama amaçlı açılan su sondaj kuyuları, pompaları, trafoları ve sulama şebekesi tamamlanarak 2019 yılında sulama kooperatifine devri yapılan sulama tesisi ile brüt 1.170 dekar tarım arazisinin borulu basınçlı sulama sistemi ile sulanması sağlandı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Yörede bağcılık, kayısı başta olmak üzere meyveciliğin gelişmesine büyük katkı sağlayan sulamanın, kuyu verimi düşen sondaj kuyusunun yenilenmesi amacıyla DSİ Genel Müdürlüğü’nün talimatı doğrultusunda açılan kuyu, projesine uygun olarak 180 metre derinliğinde inşa edilmiş ve pompa tecrübesinden kuyu veriminin 10 l/s olduğu tespit edilmiştir. Bu ilave kuyu ile sulama kooperatifi bünyesindeki sulama suyu sorunu çözülmüş ve tarımsal sulamaya önemli katkı sunulmuştur. Elazığ Merkez Çallıca Köyümüz için hayırlı olsun.” denildi.