YEREL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 10:14   Güncelleme : 30-06-2021 10:14

Droneler İpek Yolu’ndan havalanacak

Droneler İpek Yolu’ndan havalanacak

İrfan ARSLAN

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali adı altında gerçekleştirilecek olan Türkiye Drone Şampiyonası'nın 1. etabı Elazığ’da yapılacak. Yarışma 3 ile 4 Temmuz’da İpekyolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Türkiye Hava Sporları Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Teknofest ve Pilot Event tarafından organize edilecek yarışlara 32 sporcu katılacak. Yarışlara katılabilmek için Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden alınan insansız hava araçları lisansına sahip olma şartı aranacak.

32 Sporcu yarışacak

Türkiye Drone Şampiyonası 2021 yılında 1 Online Etap, 2 Final Yarışı ve 1 Büyük Final’den oluşuyor. TDŞ 2017 yılından bu yana Gençlik ve Spor Bakanlığı onayı ile düzenleniyor. Türkiye Drone Şampiyonası 2019 yılından itibaren TEKNOFEST kapsamında düzenlenmektedir. Türkiye Drone şampiyonası finali 1. Etap yarışmasında 2021’de Türkiye’nin en iyi 32 sporcusu yarışacak.

Türkiye Drone Şampiyonası Yarış Finalleri; Bölgesel sıralama yarışları İstanbul, İzmir, Ankara’da düzenlendi. Final yarışları İzmir ile Elazığ’da, büyük final Teknofest Atatürk Havalimanı İstanbul’da düzenlenecek.

STM Yürütücülüğünde 2021 Türkiye Drone Şampiyonası finali ardından Türkiye Drone Milli Takımı ( ilk üç sporcu ) oluşturulmaktadır, milli sporcular 2022 yılında düzenlenecek Uluslararası yarışlarda ülkemizi temsil edecektir. Türkiye Drone Şampiyonası birincisi ise TEKNOFEST World Drone Cup’ta ülkemizi temsil edecektir.

Yoğunlu: Önemli bir organizeye ev sahipliği yapacağız

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali adı altında gerçekleştirilecek olan Türkiye Drone Şampiyonası'nın 1. etabı Elazığ’da yapılacağını belirten Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu “ Ülkemizde son yıllarda önemli gelişim gösteren Drone alanında ki Yarışma 3 ile 4 Temmuz’da İpekyolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Burada ki yarışmada 32 sporcu yarışacak ve bu yarışmanın birde İzmir etabı olacak. Burada ki yarışmada ilimiz iki gün süresince Drone alanında ki yarışmanın heyecanını yaşayacak. Elazığ olarak bizde gerçekten önemli bir organizeye ev sahipliği yapmış olacağız. Drone yarışmasında Elazığ ve İzmir’de yapılacak olan yarışların ardından büyük final ise Atatürk Havalimanında yapılacak ve sonuçta kazanan sporcular ülkemizi bu alanda yapılacak olan TEKNOFEST World Drone Cup’ta ülkemizi temsil edecekler. Bu şampiyonalının ilimiz adına birbaşka önemi ise geçtiğimiz yıl açılışı yapılan İpek Yolu Çocuk ve Gençlik Merkezinde yapılacak olması. Merkezimiz ilk kez böylesine önemli bir şampiyona finali için kapılarını açmış olacak. Elazığ alarak bu şampiyonaya hazırlıklarımızı son aşamaya getirdik.” dedi