YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 15:41   Güncelleme : 01-07-2021 15:46

İl Genel Meclisi Temmuz ayı oturumları başladı

İl Genel Meclisi Temmuz ayı oturumları başladı

İl Genel Meclisi, Temmuz ayı oturumları başladı. İlk birleşiminde gündem maddeleri görüşlere karara bağlandı.

Elazığ İl Özel İdaresi’ne bağlı İl Genel Meclisi Temmuz ayı oturumları başladı.

Meclis Başkanlığını İbrahim Şerbet’in yaptığı oturumların ilk birleşimi gündem maddeleri ve önergelerin görüşülmesiyle tamamlandı.

Toplantıda Maden yeni bahçe köy yolunun incelenmesi Köylere yönelik hizmet götürme raporu görüşülerek karara bağlandı.

Toplantının  4.Gündem maddesi olan Palu ilçesinde bulunan tarihi Çarşıbaşı hamamının restorasyonun tamamlanması için 200 bin TL şartlı bağış maddesi de görüşülerek karara bağlandı.

Gündem maddelerin ardından meclis üyesi Osman Dilek, geçtiğimiz gün karakocanda meydana gelen depremle ilgili gündem dışı söz aldı.

Osman Dilek ‘’Geçen gün şehrimizde bilhassa Karakoçan bölgesinde 5.2 şiddetinde ki depremde zarar gören tüm köylülerimizle ilgili başta onlara geçmiş olsun diyeyim. Bölgede biz grup olarak inceleme yaptık. Köylülerimizin sıkıntılarını projelerini yerinde tespit etmek için oraya bir seyahat gerçekleştirdik. Orada ki vatandaşlarımızın muhtarların birebir yaptığımız temasta gözümüzle gördüğümüz, tespit ettiğimiz eksiklikler var. Oda özel idareden kaynaklı değil devletimizden kaynaklı değil. Devlet bütün imkanları kaynakları orada jandarmalar orada milletin mal ve can güvenliğini sağlıyor, çadırlar bir kısım evi hasar gören insanlar için kurulmuş fakat orada hayvanları koyacak yerleri yok. Muhtarlarımız pazartesi geldiler buraya hayvan çadırı için müracaat etmek isteyen muhtarlarımız geldi buraya. Biz önce AFAD ondan sonra tarım il müdürlüğüne yönlendirdik. Verilen cevap şu arkadaşlar bunu herkes tespit etsin. Devletimiz her türlü imkanı sunuyor fakat bürokrasi erkanından buradan sayın valime de sesleniyorum ne demek ödenek yok çadır veremeyiz. Orada konuşulanlar farklı taahhütler farklı icraata geldiği zaman hayvan çadırının verilemeyeceğini öyle bir ödeneğin olmadığını söylediler.’’ İfadelerini kullandı.

İl genel meclisi üyeleri Mahmut Okçuoğlu ve Şemseddin Balda gündem dışı söz alarak Karakoçan depreminde değindiler.

Mahmut Okçuoğlu ‘’İl başkanlarımız geldi oraya durum tespiti yaptılar. Elbette ki eksik kaldığımız yerlerde vatandaşlarla köylülerle görüşüp eksiklerimizi giderme açısından bölgenin eksiklerini giderme açısından tespitte bulunduk. Bölgemize gelip vatandaşın durumunu bizlerin durumunu bizleri soran bütün siyasi teşkilatlara teşekkür ediyor tekrardan Karakoçan’a ve bölgemize geçmiş olsun diyorum.’’ Şeklinde konuştu.

Şemseddin Balda ‘’Özellikle vekillerimiz Vali bey vatandaşı karşısına alarak talepleri, çadır talepleri hayvanların barınma çadır talebi gelmedi ki gelirse biz siyasi parti olarak değil, kaymakam bey hala sahada çalışıyor özel idare ekibi, askeri tüm talepleri almaktadır. Fakat bugüne kadar böyle bir talep hiç gelmemiş kamunun ilgisine teşekkür ederim.’’ Dedi.