YEREL
Giriş Tarihi : 09-07-2021 09:30   Güncelleme : 09-07-2021 09:35

Hacıoğulları: Krediler ve borçlar faizsiz olarak ertelenmeli

Hacıoğulları: Krediler ve borçlar faizsiz olarak ertelenmeli

İrfan ARSLAN

• Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, Buğday ve arpa için açıklanan fiyatların iyi olduğunu ancak girdi fiyatlarının çok arttığını belirterek” Gelirlerimiz giderlerimizi karşılamıyor. Bu dengesizliğin giderilmesini sağlayacak önlemlerin alınması gerekiyor.”

• Son yıllarda üreticilerin kullandığı kredilerin yaşanılan olumsuzlukların göz önüne alınarak geri ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesini isteyen Hacıoğulları, “Üretici ancak nefes alabiliyor. Yaşanılan kuraklık üretimde düşüşe neden oldu. Eğer erteleme olmaz ise bu nefesi de alamayacak”

• Girdi fiyatlarının geçen yıla göre çok artış gösterdiğini belirten Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları; “Gübrenin fiyatı üç katına çıkmış, mazotun fiyatı sürekli artıyor. Bunlar çiftçilerimizin olmazsa olmazı. Üretimin artış göstermesi üreticilerin rahatlaması için bu fiyatların gözden geçirilmesi, devletimizin mutlaka önlem almasını istiyoruz.”

• Yeniden Ziraat Odası Başkanı seçilmesinden dolayı üzerine aldıkları yükün farkında olduğunu belirten Hacıoğulları; “Bize destek olan olmayan tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Görevimizin ağırlığının farkındayız ve sorunların çözümü için gerekli tüm çalışmaları yapacağımızın bilinmesini istiyorum” dedi.

Elazığ Ziraat Odası Başkanlığını kazanarak görevine başlayan İbrahim Hacıoğulları, çiftçinin sıkıntılarının artarak devam ettiğini, çiftçilerin yaşadığı sıkıntıların Hükümetin alacağı tedbirlerle mağduriyetinin giderileceğine inandığını belirtti.

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, seçimden yeni çıktıklarını belirterek; “Bize bu seçimde oy veren vermeyen tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Omuzlarımıza aldığımız yükün farkındayız, Bu sorumluluğun farkında olarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu yükün altından hep birlikte kalkacağız.

Arpa Buğday fiyatları açıklandı. Bu fiyatlardan memnun olduğumuzu belirtelim. Ancak girdi fiyatları çok yüksek. İlimizde arpa buğday ekimi yapan üreticiler mutlaka Dap gübre kullanmaları gerekiyor. Bu gübreyi kullanmazsan hasat alımında beklentilerin altında kalırsınız. Geçen yıl bu gübre 140 liraydı. Bu yıl 310 liraya yükselmiş durumda. Gerçekten çok yüksek. Burada beklentimiz Hükümetin ya fiyatları aşağı çekmesi ya da sübvansüve yaparak üreticiyi rahatlatması gerekiyor. Biz Hükümetin bunu mutlaka yapacağına inanıyoruz.”

KREDİLER FAİZSİZ OLARAK ERTELENMELİ

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, Elazığlı üreticilerin ülke genelindeki üreticilere göre iki kez mağdur olduğunu belirterek “Bilindiği gibi Elazığ bir deprem yaşadı. Ardından tüm dünyayı etkileyen Pandemi süreci sıkıntıları artırdı. Bunun yanında bu yıl birde kuraklık yaşandı. Böyle olunca üreticilerin emeklerinin karşılığını alamadı. Üreticiler ayakta kalabilmek için kredi kullanıyorlar. Bu krediler, yaşanan olumsuzluklardan dolayı sıkıntılı durumda. Beklentimiz ve talebimiz üreticilerin kullandığı kredilerin geri ödenmesinde faizsiz olarak ertelenmesi. Bunun yapılmasını istiyoruz. Talebimiz budur. Bu konuda ki talebimiz ve beklentimiz çiftçinin borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi. Bu yapılmaz ise sıkıntılarımız daha çok artacaktır. Üreticilerimiz çok büyük sıkıntılar ile karşılaşacak, üretim daha da azalacaktır.”

ÜRETİCİLERİN RAHATLAMASI İÇİN HÜKÜMETİN ÇALIŞMA YAPMASINI İSTİYORUZ

Ülkemizde hemen hemen her bölgede ki üreticilerin beklenti içinde bulunduğunu belirten Zıraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları “ Bugün ülke genelinde nereye bakarsak üreticilerin emeklerinin karşılığını alamadığını görmekteyiz. Bu tarımda da böyşle hayvancılıkta da böyle. Tarımda özellikle girdi fiyatları çok yüksek. Bu fiyatların yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Hükümetten beklentimiz gübre ve mazok fiyatlarını düşürmesi, İlaç fiyatlarını dengede tutması. Bunun için Hükümetimizden beklentimiz ya üreticiyi destekleyecek ödeme yapılması ya da sübvansüve yaparak üreticilerin nefes almasını sağlayacak tedbirler alması.Geçen yıl ki gübre fiyatı ile bu yıl ki gübre fiyatı eğer gerekli önlemler alınmaz ve uygulamaya konulmaz ise gelecek sene dada artacak, üretici de bunun altından kalkamayacak duruma gelecektir. Ünketimizde tarımsal ürün rekoltesinde düşüş olmaması adına gerekli önlemlerin alınması elzemdir kaçınılmazdır.Bir yandan çiftçilerin borçları , kredileri faizsiz olarak ertelenmesi diğer yandan da çiftçileri destekleyici tedbirlerin alınması ülkemizin tarımsal alanda yaşadığı sıkıntıları aşmasını sağlayacaktır.Bunları ifade ediyor ve bunların gerçeklemseni sağlamak adına da girişimlerimizin olacağını belirtmek istiyorum.” dedi