YEREL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 11:51   Güncelleme : 10-07-2021 11:51

Maden Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyeliğine kabul edildi

Maden Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyeliğine kabul edildi

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın Maden ilçesi Belediyesi Tarihi Kentler Birliği üyeliğine alandı.

Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, uzun bir süredir yaptıkları başvurunun kabul edilmesi ile  yeni bir süreç başlayacağını belirterek şunları söyledi.

“ Maden Belediyesi olarak her daim kültürel varlıklarımızın korunması noktasında hassasiyet gösterdik. Bu anlayışımızın şehrimize hizmet olarak yansıması için ülkemizin en büyük ikinci yerel yönetim birliği olan, Türkiye’de sadece 461 yerel yönetimin üye olduğu, İlimizin 10 İlçe Belediyesinden sadece 2 İlçe Belediyesinin üyesi bulunduğu Tarihi Kentler Birliğine üye olmak için başlattığımız çalışma sonucu 21.11.2020 tarihinde üyelik başvurumuzu resmen yapmıştık. Pandemi sebebiyle geç toplanan Birlik Meclisi üyelik başvurumuzu 26.06.2021 tarihinde değerlendirerek kabul etti ve 02.06.2021 tarihinde üyeliğimiz kesinleşti.Maden Belediyesi artık Tarihi Kentler Birliği Üyesi!

Bu üyeliğin sorumluluğunun farkında olarak tarihi ve kültürel varlıklarımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda verdiğimiz çabalar daha da artacak, çalışmalarımız halkımızın refah seviyesini yükseltecektir.

 Üyelik başvurumuzda gerekçe raporunu hazırlayan ve sürecin koordinasyonunu sağlayan Bakır Maden Kültür, Turizm, Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Deniz SEYREK ve sürece katkı sunan ÇEKÜL Vakfı Elazığ İl Temsilcisi Mustafa BALABAN’a Belediyemiz ve İlçem adına teşekkür ederim.

 Tarihi ve kültürü ile nam salmış, ismi ile müstesna bir maden şehri olan Maden İlçemize, Belediyemize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, nice hayırlı çalışmalara vesile olmasını yüce Allah’tan diliyorum.”

Hükümet Konağı Restorasyonu için bütçe verildi

Öte yandan Maden’in tarihi Hükümet Konağının restorasyonu için bütçe verildiğini de  müjdeleyen Belediye Başkanı Orhan Yavuz, “Uzun yıllardır atıl bir durumda bulunan ilçemizin tarihi  Hükümet Konağının restorasyonu için bütçe verildi. Maden Kaymakamlığı Tarihi Hükümet Konağımızın restorasyonunun yapılması için gerekli çalışmaları başlatıp yakın bir zaman dilimi içinde ihaleye çıkacaktır. Bu gelişmede ilçemiz adına son derece önemli bir gelişmedir.” dedi