HABER
Giriş Tarihi : 11-07-2021 18:05   Güncelleme : 11-07-2021 18:08

Srebrenitsa soykırımının 26. yıl dönümü

Srebrenitsa soykırımının 26. yıl dönümü

11 Temmuz, Srebrenitsa Soykırımının 26. Yıldönümü. 1995 yılının Temmuz ayında Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, Srebrenitsa’yı işgal etmiş, yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış katliama ve soykırıma dönüşmüştü.

Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde en az 8 bin 372 kişi ağır silahlı Sırp ordusu tarafından katledildi. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan yaşamını yitirmişti.

Avrupa’nın ortasında sivil kadın, erkek ve çocuğun katledildiği Srebrenitsa her yıl 11 Temmuz’da törenlerle anılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna-Hersek'in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir" dedi.

SREBRENİTSA SOYKIRIMI ELAZIĞ’DA RAHMETLE ANILDI

Srebrenitsa Soykırımı’nın 26. Yıldönümünde hayatını kaybeden soykırım mağdurları Elazığ ‘da da rahmetle anıldı. Elazığlı siyasiler yaptıkları paylaşımlarla soykırımı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını dile getirdi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi, AK Parti Genel Merkez Marmara Bölge Koordinatörü ve Elazığ Milletvekili Tolga Ağar; “İnsanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan Srebrenitsa Soykırımı’nda hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum.”

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut; “Dinmeyen acı Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümündeyiz. Soykırım mağdurlarını rahmetle anıyorum. Aliya’nın tarihe düştüğü şu not veciz olduğu kadar yakıcı ve sarsıcı bir hakikattir: Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık; “Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıl dönümünde, şehit edilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi saygı, dua ve rahmetle anıyorum.  Unutmadık, unutturmayacağız!..”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları; “Dinmeyen acımız Srebrenitsa… Unutmadık, unutmayacağız…”

AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım; “Unutmadık, unutmayacağız...  Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıl dönümünde, şehit edilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun.”