YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 11:40   Güncelleme : 12-07-2021 11:40

91 YILLIK TURAN GAZETESİ YENİDEN YAYIN HAYATINDA

91 YILLIK TURAN GAZETESİ YENİDEN YAYIN HAYATINDA

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın en eski yerel gazetesi Turan Gazetesi yeniden yayın hayatına başladı. 1 Mayıs 1930 tarihinde İhsan Turan yönetiminde yayın hayatına başlayan Turan Gazetesi haftalık olarak yayınına başladı.

Yayın hayatına başladığında ülkemizin yerel ilk dört gazetesinden biri olan ve kesintisiz olarak 2016 yılına kadar yayın hayatını sürdüren Turan Gazetesinin yeniden yayın hayatına başlaması ile ilgili olarak açıklamada bulunan Murat Turan; ”Turan Gazetesi ulu bir çınar. Elazığ ilinin hafızası. Bu gazetenin yayın yıllarında gazetemizde görev yapan onlarca isim sadece ilimize değil daha sonra Ülkemize hizmet etmişlerdir. Bunlar arasında Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı, Cemil Meriş, Servet Kabaklı gibi isimleri sayabilirim. Yine bu gazetede ilimizin önde gelen birçok Gazetecisi görev yapmıştı. Bu gazetenin ilimize hizmet noktasında yeniden yayın hayatına geçmesini planladık ve haftalık olarak yayın hayatına başladık. Gerçekten ilimizde çok büyük bir heyecan yaşandı.

İlimizin problemlerine ışık tutmaya, çözümüne katkı sağlamaya yönelik olarak yayın yapacağımızın bilinmesini istiyorum. Gazete olarak tek düşüncemiz, deprem ve pandemi sürecinin ardından ilimizin sıkıntılarını giderecek yayınlar ile ilimizin ve insanlarımızın geleceğe umutlu bakmasına katkı sağlamak olacak.

Bizden önceki kuşakların ilimize ve ilimiz insanlarına yaptığı hizmetleri bizlerde yapmanın mutluluğunu yaşamaya devam edeceğiz. Gazetemizin yeniden yayın hayatına başlamasının ilimizde yaşattığı heyecan ve bize verilen destek nedeniyle tüm Elazığ halkına ve yöneticilerine Teşekkür ediyorum” dedi.