YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 09:24   Güncelleme : 13-07-2021 09:24

Hayatımızda yer edinen kehribar taşı

Hayatımızda yer edinen kehribar taşı

ESMA YILDIRIM

Kehribar taşının insan hayatında önemli bir yeri vardır.Her ne kadar aksesuar olarak kullansakta bir de tedavi edici özelliği de bulunuyor.Kehribar taşının hayatımızdaki yerini Elazığlı tesbih ustalarından olan Hakan Yıldırım bu konu hakkında bizlere bilgileri verdi.

Kehribar nedir?

Kehribar taşı çamgiller familyasından pinus succinifera ağacının reçinelerinin fosilleşmiş halidir. Bu reçinenin uzun yıllar fosilleşirken içinde canlı kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Kehribar taşı, özellikle tesbih yapımında değerlendirilse de şifalı olması bakımından insan sağlığı için de önemlidir. Kehribarlar deniz kıyılarında, akarsularda, bataklık ve alüvyonlar arasında toplanmışlardır. Özel sondajlarla parça parça çıkarılırlar. Çok hassas olduklarından özel işçilik uygulanarak saydam ve parlak halde satışa sunulurlar.

“Dede yadigârı tesbihçilik”

Tesbih ustası olan Hakan Yıldırım yaptığı mesleği şu sözlerle anlattı,”öncelikle mesleğimi çok severek yapıyorum. Mesleğim bana dedemden kaldı. Zaten tesbihi gönülden yapmayan tesbih ustalığı da yapamaz. Tesbih hayatımızda artık çok önemli bir konum haline geldi.Erkeklerin şu anda en çok kullandığı bir aksesuar şeklini aldı.Türkler için tesbih artık yapıldığı malzemeye göre,tesbihi kullanacak kişiye göre anlam taşıyan değerlerle hazırlanıyor.Benim mesleğimin en büyük özelliği ham malzemelerin elimize gelmesi ve biz o malzemeleri kesip kendimiz tesbih haline getiriyoruz.Bütün aşamaları biz hem keyifle hem de özenerek yapıyoruz” dedi.

“Damla kehribar bizim birinci kalite malzememizdir”

Kehribar taşının özelliklerinden bahseden tesbih ustası Yıldırım,”damla kehribar bizim birinci kalite malzememizdir. Ondan sonra sıkma kehribar geliyor. Bunlarda yapaysal bir üründür.Bunların bir özelliği olarak da damla kehribarın reçine olmasıdır.Sıkma kehribar ise bir karışımdır.Tesbihe meraklı vatandaşlarımız olmasa zaten biz bu işi yapamayız.Çünkü biz hamura şekil verirken onların zevklerine ve isteklerine göre yapıyoruz.Kehribar taşı da çok uzun yıllarda olgunlaşan çam reçinesidir.Guatr başta olmak üzere ,stres atma gibi birçok hastalığa iyi geldiği için en çok kullanılan taştır ”ifadelerini kullandı.

“Pandemi tesbih ustalarını da etkiledi”

Pandeminin kendilerini de etkilediğini belirten Yıldırım, şu an da genel piyasa olarak pandemi bizi de kötü etkiledi.Bu durum sadece bizleri değil dünya genelini de Türkiye genelini de etkiledi.Satışlarımız bu aralar biraz durgun. İnşallah eski canlılığa geri döner diye umut ediyoruz ”dedi.